Emmerová opět neuspěla
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová dnes opět neuspěla u svých kolegů s návrhem zákona o zdravotnických zařízeních. Vláda na dnešním jednání nejprve návrh odmítla, poté však Emmerová požádala o revokaci usnesení a pouze o přerušení jednání do příštího zasedání. "Gentlemansky jsme vyhověli," sdělil ČTK jeden z členů vlády. Vliv na výsledek hlasování podle něj může mít neúčast některých ministrů ČSSD na dnešním zasedání.
Zákon, který stanoví druhy zdravotnických zařízení a podmínky jejich provozování a vymezuje veřejné služby ve zdravotnictví, včetně výkonu veřejné správy, Emmerová předložila vládě už minulý týden. I tehdy jeho projednávání skončilo přerušením debaty. Předpis má sjednotit podmínky pro registraci státních a nestátních zařízení: ministerstvo zdravotnictví podle něj bude registrovat státní zařízení a kraje zařízení ve svém majetku. Dosud byla registrace upravena pouze pro nestátní zařízení, pro státní zařízení byly dány jen věcné a technické požadavky na vybavení. Neziskové nemocnice bude řešit samostatná norma. Ve sněmovně je nyní poslanecký návrh zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních.
Zařízení, která uspějí ve výběrovém řízení, podle návrhu dostanou smlouvu s pojišťovnou a budou součástí základní sítě. Zařízení vybere stát či kraje, pojišťovny musejí s úspěšnými žadateli uzavřít smlouvu. Dosud pro ně výsledky výběrových řízení závazné nebyly. Zákon nově upravuje i dědění praxí a předání zdravotnické dokumentace pacientů. Stanoví nemocnicím povinnost předávat zřizovateli zprávy o hospodaření, ty budou veřejnosti přístupné. Provozovateli zdravotnických zařízení budou fyzické i právnické osoby, včetně státu, krajů a obcí. Zavádí se institut veřejných služeb ve zdravotnictví, poskytne krajům dostatečné pravomoci. Kraje budou vytvářet krajské plány veřejných služeb ve zdravotnictví na pět let a předají je ministerstvu zdravotnictví.
Norma stanoví i sankce za správní delikty, například za to, že zařízení neumožní přístup pacientovi k jeho dokumentaci. Na tvorbu krajských plánů veřejných služeb zákon počítá ročně s půl milionem korun na kraj, v souhrnu sedm milionů ročně. Stejná částka ze státního rozpočtu bude vynaložena na kontrolní činnost krajů. Přínosem pro kraje by měl být výnos pokut ze správního trestání. Požadavky budou zahrnuty do státního rozpočtu pro rok 2007. Zákon by měl nabýt účinnosti k 1. červenci 2006. Ve čtvrtek ho projedná také tripartita.
Zdroj: ČTK