Emmerová poprvé hovoří o rezignaci, nechce být figurkou
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) poprvé zmínila možnost rezignace, odmítá takové personální změny na ministerstvu, které by vedly k tomu, že by úřad pouze politicky zaštiťovala. Reagovala tak na informaci, že prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath by mohl mít jako její případný náměstek mimořádné pravomoci. Rath však chce vzít jen takovou pozici, z níž by mohl ovlivnit chod celého resortu.
Premiér Jiří Paroubek chce změny ve vedení ministerstva ještě tento měsíc, pozici Emmerové ale nezpochybnil a v souvislosti s úvahami o působení Ratha v úřadě prohlásil, že na konkrétních jménech netrvá, i když má o prezidentovi ČLK to nejlepší mínění. Od nových lidí na ministerstvu si slibuje především lepší komunikaci s veřejností.
Současné zaměření ministerstva, dané ministryní a programovým prohlášením vlády, porozumění mezi ministerstvem a lékařskou veřejností znemožňuje, namítá místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Podle opozice je pak Paroubkův krok pouze manévrem, který má zastřít, že zdravotnictví je v krizi. Odborníci na mediální sféru upozorňují, že pro premiéra je výhodnější krátkodobě vylepšovat obraz vlády personálními změnami, než řešit před volbami složité problémy zdravotnictví.
"Já chci, aby tam byli lidé, kteří jsou schopni komunikovat s veřejností odbornou i laickou, aby dokázali věci vysvětlit tak, jak jsou, aby se nestalo, že ministerstvo bude v defenzivě," uvedl premiér. Nesmí se podle něj opakovat to, že by zdravotní pojišťovny získaly tak jako nyní určitou část veřejného mínění na svou stranu. Vidí prostor k jednání nejen s Rathem, ale i s dalšími odborníky, kteří umějí komunikovat s veřejností.
Emmerová se podle svých slov jednání s Rathem nevyhýbá, ale je potřeba domluvit rozdělení pravomocí tak, aby to bylo pro její politickou funkci přijatelné. Sama by si prý Ratha za náměstka nevybrala. Zda Paroubek Rathovi již post na ministerstvu nabídl, prezident ČLK nepotvrdil. K případnému působení na ministerstvu dodal, že připomíná pobyt pod gilotinou, ale pokud člověk dostane možnost realizovat své představy, je to zajímavé. Prezident ČLK také uvedl, že v době, kdy se situace vyhrotila, ho premiér několikrát požádal o stanovisko.
Rath bude příští týden obhajovat svou pozici v čele ČLK. Na sjezd komory, kde se očekává bouřlivá atmosféra, ho přijde podpořit i Paroubek. "Myslím, že Rath by mezi odborníky, které má paní ministryně kolem sebe, docela hezky zapadl," míní Dalibor Stejskal z Unie zaměstnavatelských svazů pro zdravotnictví. Podle jeho názoru je Rath mezi lékaři "obecně nenáviděný", a tak před sjezdem komory shání nějaké místo.
Senátor a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek míní, že Rath má po příchodu na ministerstvo zavést nucenou správu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a tím zrealizovat zatím neúspěšný zakrývací manévr vlády, který spočívá v tom přenést před volbami odpovědnost za současný stav ve zdravotnictví na zdravotní pojišťovny. "Ve spojení s nabídkou ČLK na odkup pohledávek se z tohoto politického manévru stává nebezpečná hra úzké skupiny okolo prezidenta Ratha," dodal.
Ze špatné práce dnes obvinily celé vedení ministerstva kraje, které ovládá v naprosté většině opoziční ODS. Hejtmani také připravují ústavní stížnost kvůli zákazu převádět nemocnice na obchodní společnosti.
Emmerová vede jeden z nejproblematičtějších resortů 14 měsíců. Veškeré tlaky opozice i odborné veřejnosti zatím ustála. "Sama v žádném případě neodejdu, ledaže by mě někdo zastřelil," uvedla již dříve, když její koncepce zdravotnictví nezískala ve vládě jednoznačnou podporu.
Zdroj: ČTK