Přeskočit na obsah

Emmerová rozšířila opatření ke stabilizaci

Opatření ke stabilizaci zdravotnických financí, jež navrhuje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, získávají výslednou podobu v debatách s politiky a zdravotníky. Text, který ministryně spolu s koncepcí odevzdá v pondělí do Strakovy akademie, je v této chvíli doplněn o další návrhy. Jsou součástí původních 19 opatření, která mají zbavit zdravotnictví současného desetimiliardového dluhu.

"Nově počítáme s rychlejším zavedením stoprocentního přerozdělení pojistného mezi pojišťovnami a zavedením institutu sociálně-zdravotního lůžka," řekl dnes novinářům náměstek ministryně Petr Sláma. Návrhy byly rozděleny do pěti skupin, přerozdělení je součástí první, zaměřené na posílení příjmů zdravotního pojištění. Zdravotně-sociální lůžka jsou ve skupině opatření, která jsou zaměřena na sít veřejných zdravotnických zařízení. Tento bod doplnila ministryně na návrh tripartity.

Nyní si pojišťovny přerozdělují 60 procent vybrané částky, zbytkem disponují. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s větším podílem starších lidí, jejichž péče je v průměru dražší, na tom ročně tratí až dvě miliardy. Pojistné za ně platí stát v minimální výši, péče ale patří k nejdražším. Původně dvouleté přechodné období, kdy se handicap měl vyrovnat, chce Emmerová zkrátit. Nový systém by platil již od ledna 2006. VZP by to umožnilo rychleji srovnat téměř desetimiliardový propad financí.

Návrh sociálně-zdravotních lůžek vzbudil nevoli Občanského sdružení na ochranu pacientů. Jde o lůžka ve zdravotnických zařízeních, na nichž pobývají lidé ze sociálních důvodů. Proto by se měla hradit z prostředků sociálních a vlastních prostředků občanů. "Nesouhlasíme s výběrem peněz od chudých pacientů," řekla ČTK předsedkyně sdružení Vladimíra Bošková. Podle ní všechny právně vyspělé země, pokud vůbec zavedly nějakou formu poplatku pacientů na úrovni nemocnic, vždy osvobozují od plateb široký okruh pacientů - jak chudých, tak vážně nemocných. Od poplatků jsou osvobozeni také chronicky dialyzovaní, duševně či onkologicky nemocní. "Země zpravidla limitují výběr poplatku, například na 21 dnů v roce, nikoli neomezeně, jak zamýšlí ministryně," uvedla Bošková.

Bez těchto výjimek z plateb podle ní hrozí, že si občan pobývající na sociálně-zdravotním lůžku neudrží vlastní byt a skončí předčasně v sociálním ústavu či domově důchodců.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…