Přeskočit na obsah

Epidemie hepatitidy se šíří; střední Čechy očkují prvňáky

V Praze a středních Čechách se šíří epidemie hepatitidy typu A. Středočeská bezpečnostní rada rozhodla, že proti ní budou očkováni všichni žáci prvních tříd. Podle hygieniků je ve Středočeském kraji 70 nakažených, v Praze onemocnělo asi 320 osob. Hlavní město, které má zhruba stejný počet obyvatel jako střední Čechy, plošné očkování zatím nechystá. Nemoc se šíří v menší míře v Moravskoslezském kraji a na Pardubicku. V ostatních krajích hygienici zvýšený počet případů nezaznamenali. Loni v celém Česku žloutenku dostalo 128 lidí.

V Praze se případy hepatitidy rychle množí už od počátku prázdnin, kdy choroba vypukla v komunitě uživatelů drog. Nyní už zasáhla také lidi, kteří do této rizikové skupiny nepatří. Mezi nemocnými jsou i děti - žačka deváté třídy základní školy a dva středoškoláci.

Všechna infekční oddělení pražských nemocnic hlásí plno, nové pacienty musejí zdravotníci odesílat do Mělníka a Příbrami. Pokud bude epidemie pokračovat, brzy se naplní i infekční oddělení těchto nemocnic

Středočeský kraj bude kvůli epidemii hepatitidy očkovat všechny děti z prvních tříd základních škol. Jde zhruba o 10.000 dětí a opatření bude kraj stát asi 5,5 milionu korun. Očkování je dobrovolné, rodiče s ním musí souhlasit. Očkováni budou i zaměstnanci školních jídelen.

Kraj se rozhodl pro očkování prvňáčků proto, že je považuje za nejzranitelnější. "To jsou děti, které přišly z mateřských škol, kde byly zvyklé, že paní učitelka pomohla s mytím rukou a se vším," řekl novinářům středočeský hejtman Petr Bendl. U starších dětí už se podle něho očekává, že budou mít hygienické návyky.

hepatitida typu A se vyskytla v několika základních školách na Mělnicku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ. V Poděbradech onemocněla studentka Střední zemědělské a odborné školy.

Krajská hygienická stanice v Ostravě zatím eviduje 22 případů nemocných, což je v Moravskoslezském kraji zhruba trojnásobek proti celému loňskému roku, řekla dnes ČTK Irena Martinková z protiepidemického odboru.

Nejvíce nakažených je na Frýdecko-Místecku, kde bylo dosud zaznamenáno 19 případů. Jen na ubytovně ve Sviadnově se v červenci nakazilo devět dělníků. Hygienici zaznamenali i výskyt hepatitidy ve dvou rodinách, v nichž onemocnělo celkem pět osob. Někteří pacienti se nakazili v zahraničí, například v Egyptě a Tunisku. Současný stav v regionu však podle Martinkové rozhodně nelze nazývat epidemií, hygienici situaci hodnotí jako zvýšený výskyt onemocnění.

Podobná situace je v Pardubickém kraji, kde hygienici evidují asi 20 případů hepatitidy. Společnému ohnisku nákazy nic nenasvědčuje, řekl ČTK ředitel Krajské hygienické stanice v Pardubicích Antonín Vykydal.

V ostatních krajích je situace klidnější. Na jihu Moravy onemocněly dvě děti, ve středu se nemoc potvrdila u zaměstnance školy v Bechyni na Táborsku a na Zlínsku uplynulý týden zaznamenali čtyři případy onemocnění. Epidemiologové se ale připravují na případné šíření nemoci. Rozesílají například letáky s informacemi a dopisy o nemoci.

Žloutence typu A se říká "nemoc špinavých rukou". Přenáší se fekální cestou, nákaza tedy hrozí například na veřejných záchodcích. Onemocnění se může projevit za 14 až 50 dní po nákaze. Nakažený člověk může mít zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, rýmu, kašel a podobně. Po této ohlašující fázi nastává samotné onemocnění. Pacient má tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže. Někdy se však některé příznaky vůbec nemusejí projevit a nemocného přivádí k lékaři žluté zbarvení kůže a bělma oka.

Léčba nekomplikované hepatitidyy typu A trvá dva až čtyři týdny, rekonvalescence několik týdnů. Prevencí je dobrá hygiena a očkování. Vakcína proti "áčku" přijde na 1000 korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…