Přeskočit na obsah

Expert: S nedostatkem zubařů se čas od času potýká většina EU

    Praha - S nedostatkem zubařů se čas od času potýká většina zemí EU. Není to problém ryze český a nesouvisí ani s tím, že by čeští zubaři houfně odcházeli do ciziny, řekl novinářům prezident Rady evropských zubních lékařů (CED) Orlando Monteiro da Silva. Příčinu nedostatku zubařů v Česku vidí hlavně v tom, že za ty, kteří odejdou do důchodu, nepřijde náhrada. Do oboru vstupuje málo mladých zubařů. 

    CED sdružuje v zemích EU 33 zubních komor s 35.000 členy. Do soboty jednají zástupci evropských zubařů v Praze o tom, jak sjednotit standardy péče, aby pacient měl v cizině garantovanou stejnou kvalitu ošetření jako v domovské zemi. Evropská legislativa zaručuje občanům EU v zemích sedmadvacítky nezbytnou péči. Zdravotní pojišťovna za ně uhradí akutní ošetření. Novou korunku či můstek si platí sami nebo z připojištění. 

    Mobilita zubařů i pacientů v zemích EU je podle da Silvy pro všechny přínosem a umožní řešit místní výpadek zubařů. Rakušané v příhraničí s Maďarskem jezdí za běžným ošetřením k maďarským zubařům a Němci jezdí do Česka za českými zubaři. Kliniky v Praze a dalších městech nabízejí specializované ošetření a protetiku za výrazně nižší ceny. 

    Zástupci evropských zubařů hovořili i o riziku šíření mexické chřipky. Podle da Silvy se v přístupu zubařů nic nemění. Musejí ošetřit každého pacienta, i když nevědí, jestli je HIV pozitivní nebo má chřipku. Ordinace musejí splňovat přísný bezpečnostní standard, aby se nemoc nepřenesla dál. 

    Da Silva připomněl, že kvalita vybavení ordinace závisí i na ekonomické úrovni země. "Kvalita je komplexní problém, CED preferuje, aby si ji stanovily státy samy," řekl. Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka nelze ani nařídit jednotné vybavení ordinacím, jiné možnosti má bohaté Švédsko a jiné chudší Bulharsko. 

    Společným evropským problémem je i dentální zdraví obyvatel EU. Pekárek řekl, že stav chrupu u dětí i dospělých v Česku se trvale zlepšuje, podobně je to podle da Silvy v celé EU. "Vzniká ale skupina 15 až 20 procent populace, dospělých i dětí s velmi špatným chrupem. Na ně by se zejména měla prevence soustředit," shrnul Pekárek. 

    Než zubaři připraví takto zaměřené preventivní programy, mapují, koho do rizikové skupiny zařadit - mohou to být lidé ze sociálně slabého prostředí, ale například i děti z rodin bohatých podnikatelů, kteří nemají čas na to, aby šli s potomkem k zubaři. Výrazně horší stav chrupu mají lidé závislí na drogách, bezdomovci a nelegální migranti. 

 ČTK,   Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené