Přeskočit na obsah

Fiktivní rozpisy služeb

Od začátku tohoto roku nám zaměstnavatel naplánoval rozpis směn na celý rok, aby nám mohl vypočítat nárok na dovolenou. rozpis směn nám na začátku roku stanovili, ale teď již podruhé během tří měsíců nám tento roční rozpis vedení nemocnice přepracovalo, a tím i zkrátilo nárok na dovolenou. tento rozpis je fiktivní. Nesloužíme podle něj (máme jiný, abychom pokryli potřebu operačních sálů), ale dovolenou podle tohoto rozpisu máme stejnou, uvedenou i na výplatních páskách. Je možné, aby nám tyto roční rozpisy neustále vedení měnilo a bralo nám dovolenou?

Obecně je potřeba zdůraznit, že v souladu s § 81, resp. § 84 zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost rozvrhnout pracovní dobu a také určit začátek a konec směn.

Je na zaměstnavateli, který je podle zákoníku práce odpovědný za rozvrhování pracovní doby, jakým způsobem pracovní dobu rozvrhne. Shora uvedený dotaz zjevně směřuje na nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, neboť je v něm řeč o tzv. rozpise směn. Tento rozpis směn je výslovně upraven v § 84 zákoníku práce, který ukládá zaměstnavateli vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejpozději dva týdny před začátkem období, na něž je pracovní doba nerovnoměrně rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.

Zákon nedovoluje používat jakýsi fiktivní rozvrh směn. V již jednou vydaném rozpise směn může sice zaměstnavatel (v rámci principu "co není zakázáno, je dovoleno") provádět změny, ovšem pro provádění těchto změn platí v zásadě stejná pravidla jako pro vydání původního rozpisu směn.

Rozpis směn proto nemůže být měněn účelově na poslední chvíli, ale minimálně s dvoutýdenním předstihem (pokud se zaměstnavatel nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení se změněným rozvrhem). Všechny změny v rozvrhu je nutné zřetelně vyznačit, a to i když vedoucí zaměstnanec povolí svým podřízeným "prohození směn".

Nelze automaticky vycházet z toho, že pokud v červnu odpracujete podle rozpisu směn "jen" 160,7 hodiny, jedná se nutně o pochybení zaměstnavatele. Pokud naopak např. v červenci nebo v jiných měsících odpracujete podle rozpisu směn o něco více hodin oproti orientačnímu číslu uvedenému v plánovacím kalendáři, nemusí to zpravidla znamenat žádné porušení pracovněprávních předpisů.

Je třeba vycházet z toho, že podle zákoníku práce ve skutečnosti žádný měsíční fond pracovní doby neexistuje. Fakt, že se (nejen ve zdravotnické) praxi u některých zaměstnavatelů vychází téměř výhradně z různých plánovacích kalendářů a z nich odvozených měsíčních fondů pracovní doby apod., je bohužel častou výchozí chybou při organizování pracovní doby v nepřetržitých pracovních režimech a v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby; tato praxe nekoresponduje s právní úpravou provedenou v zákoníku práce.

Délka tzv. vyrovnávacího období, v němž musí dojít k vyrovnání různě dlouhé pracovní doby odpracované v jednotlivých - "krátkých a dlouhých" - týdnech, je ze zákona nejvýše 26 týdnů nebo až maximálně 52 týdnů (takřka rok), pokud tak bylo sjednáno v kolektivní smlouvě.

Rozpis směn neboli písemný rozvrh týdenní pracovní doby (který je závazný jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance) je pro daného zaměstnance zařazeného v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby klíčovým dokumentem, neboť se jím nastavuje tzv. individuální fond pracovní doby. Ten je pro zaměstnance rozhodující, když smyslem vyrovnávacího období je, aby se na jeho konci vyrovnala různě dlouhá pracovní doba odpracovaná zaměstnancem v krátkých a dlouhých týdnech.

Fiktivní rozvrhy směn odporují zákoníku práce. Zaměstnavatel nemůže rozpis směn měnit "neustále", nicméně za shora uvedených podmínek jej změnit může.

Samotný fakt, že zaměstnanci bylo podle rozvrhu směn v konkrétním kalendářním měsíci nařízeno méně nebo více pracovních hodin ve srovnání s plánovacím kalendářem, zpravidla neznamená pochybení zaměstnavatele, neboť rozhodující je naplnění použitelného fondu pracovní doby za celé vyrovnávací období.

Provedení přepočtu nároku na dovolenou ze strany zaměstnavatele, a to ani v průběhu vyrovnávacího období, nelze vyloučit, ovšem tento přepočet musí být adekvátní změnám v rozvrhu směn uskutečněným podle shora uvedených pravidel. Tomu musí odpovídat i údaj uváděný na výplatní pásce předávané zaměstnanci.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené