Přeskočit na obsah

Firma varuje před některými vakcínami proti hepatitidě na webu

Vakcíny proti hepatitidě nabízené na webových stránkách www.antizloutenka.info mohou být prodávány nelegálně. ČTK to sdělila firma, kterou provozovatel stránek údajně nepravdivě vydává za vlastníka domény. Jednatel firmy Aleš Slabý se domnívá, že provozovatel webu pravděpodobně nemá k prodeji léčiv oprávnění. Podal na něj proto trestní oznámení. Případ vyšetřuje rovněž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Webové stránky neuvádějí název nabízeného preparátu. Svým návštěvníkům sdělují, že proti hepatitidě se nelze spolehlivě bránit a že jedinou možností je očkování.

"Varujeme před nákupem těchto vakcín - jelikož podnikatel neuvedl své pravé údaje, může se dále dopouštět dalších podvodů, například že zaplacenou vakcínu vůbec nedodá," uvedl Slabý ze společnosti Deredes, která se zabývá správou pohledávek a od stránek s nabídkou vakcín se distancuje.

"Nelegální zacházení s léčivými přípravky je podle zákona o léčivech posuzováno u fyzické osoby jako přestupek a SÚKL v rámci přestupkového řízení může udělit sankci do výše tří milionů korun," řekla ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Ústav zahájil šetření, aby zjistil skutečného majitele či zřizovatele internetové stránky a rozsah nelegální činnosti.

Podle Slabého cena nabízených vakcín je trojnásobně až čtyřnásobně vyšší, než za jakou se prodávají v lékárnách. Podle něj neznámý podnikatel využívá paniky související s množícími se případy nakažení žloutenkou a s údajným nedostatkem vakcín.

Slabý proto podal k pražskému městskému zastupitelství trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv, podvodu a neoprávněného prodeje léčiv.

Petláková upozornila, že prodej na internetu je v Česku umožněn pouze "kamenným" lékárnám. Seznam schválených lékáren je na stránkách SÚKL. Prodávat lze jen přípravky, které nejsou vázány na lékařský předpis.

SÚKL v poslední době vícekrát prokázal, že nelegálně nabízené produkty neobsahují účinnou látku. U přípravků není znám jejich původ, způsob uchovávání a další, takže hrozí poškození zdraví.

V Česku se v létě zvýšil výskyt hepatitidy typu A, počet nakažených je několikanásobně vyšší než v loňském roce. Žloutenka se původně vyskytovala zejména v Praze a středních Čechách, nyní se rozšiřuje i v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Podle hlavního hygienika ČR Michale Víta však není důvod k panice ani plošnému očkování proti nemoci. Jako ochranu proti nákaze doporučuje důsledné mytí rukou. V Česku se na začátku září vyprodaly zásoby očkovacích látek proti hepatitidě typu A, neměly je lékárny ani lékaři. Zásobené byly ale hygienické stanice, které musí mít rezervu pro případné mimořádné očkování v místě nákazy. Podle Víta by brzy měly do ČR dorazit další očkovací látky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…