Přeskočit na obsah

Fúze zachrání Chrenkovi miliony

- Provozní ztrátu pojišťovny Agel má uhradit Hutnická zaměstnanecká - Vliv byznysmena z Třince zůstane v pojišťovně zachován

Miliardář Tomáš Chrenek čeká, zda ministerstvo zdravotnictví povolí spojení jeho zdravotní pojišťovny Agel s několikanásobně větší Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP). Fúzi už schválily správní rady obou ústavů. Kdyby k ní nedošlo, Chrenkovi hrozí, že přijde o víc než sto milionů korun, jež do rozjezdu Agelu investoval.

Chrenkovi nedávno zkrachovala energetická společnost Moravia Energo, po níž zůstalo kolem 4,5 miliardy dluhů. Další neúspěch muže, který je nejznámějším ze čtyř majitelů Třineckých železáren, fúze zřejmě odvrátí.

Miliony v ohrožení

"Chrenek ze svých zdrojů Agelu na rozjezd půjčil přes sto milionů korun. Kdyby pojišťovna zkrachovala, peníze se mu nevrátí. Díky fúzi s HZP je dostane," řekl HN manažer jedné z firem, jež patří k zakladatelům HZP.

Mluvčí HZP Josef Křivánek potvrdil, že Hutnická pojišťovna při fúzi přebírá i závazky Agelu. "Jsou evidovány zhruba ve výši 100 milionů korun," upřesnil a dodal, že přebíraný Agel je v dobré kondici, protože zhruba stejná suma v něm leží jako přebytek z pojistného.

Zdravotní pojišťovny ale smějí na provoz utratit jen 3,5 procenta z vybraného pojistného. "Provozní ztrátu Agelu bude muset HZP pokrýt ze svých zdrojů," řekl HN člen správní rady Hutnické pojišťovny, který nechce být jmenován.

Křivánek tvrdí, že pro HZP výhody z fúze - především zvýšení tržního podílu a příliv pojištěnců - převažují. "Vlastně žádná negativa nenacházím," říká. "Spojením obou pojišťoven dojde k provozním úsporám a k úsporám v nákladech na marketing," uvedla v půli dubna při oznámení fúze marketingová ředitelka skupiny Agel Mária Adamová, podle níž za rozhodnutím o spojení pojišťoven "stojí i očekávaný propad v příjmech pojistného a důsledky hospodářské krize". O ztrátě pojišťovny Agel Adamová nemluví. Minulý týden nebyla k zastižení a mluvčí Agelu Tomáš Želazko nechtěl fúzi pro HN komentovat nad rámec dubnové tiskové zprávy.

Provozní ztráta Agelu je vysoká proto, protože drahý byl jeho rozjezd. Pojišťovna loni startovala velkorysou kampaní, při níž nabízela novým klientům příspěvky 1500 korun na brýle, plomby, antikoncepci či sportovní pomůcky. Díky agresivnímu marketingu mohl v prosinci Agel ohlásit, že získal 60 tisíc pojištěnců, a tím nejen splnil, ale překročil limit, který novým pojišťovnám ukládá zákon.

Vliv zůstane zachován

I když pojišťovna Agel fúzí zanikne, Chrenkův vliv na pojišťovnictví zůstane zachován prostřednictvím HZP. Třinecké železárny jsou jednou z šesti zakladatelských firem HZP. A mají silnou pozici při volbách do správní rady. V patnáctičlenné radě je kromě pěti zástupců státu celkem deset lidí z firem a odborů z regionu. Z nich šest pochází z Třineckých železáren.

"Správní rada HZP je prakticky pod kontrolou Třince. I proto tam fúze pojišťoven snadno prošla," řekl HN jeden z členů správní rady HZP. Ten nepochybuje, že "HZP je zdravá a fúzi utáhne". Soudí však, že spojení přišlo v nevhodnou dobu. "Nikdo neví, jak se bude letošek vyvíjet," říká.

V prvním kvartále byl sice propad ve výběru pojistného proti loňsku jen 1,5 procenta, ale situace v regionu se zhoršuje," řekl zdroj HN.

Kontrola nad pojištěním je pro skupinu Agel důležitá. Pojišťovna je posledním článkem, který uzavírá toky peněz ve skupině Agel. Peníze z pojištění proudí do nemocnic a poliklinik Agelu a z nich zase míří v platbách za léky a materiál do obchodních firem Martek či Repharm, jež jsou také součástí skupiny. Jen pojišťovny rozhodují, jaká část z pojistného skončí právě v nemocnicích Agelu. Jde přitom o velké peníze. Například do HZP, jež se po fúzi s Agelem se 430 tisíci klienty stane jasným lídrem trhu v regionu, kde mnoho nemocnic provozuje Agel, loni přiteklo 6,5 miliardy korun pojistného.

Proč tedy Chrenek vlastní pojišťovnu předloni zakládal? Když rozhodnutí o pojišťovně Agel padlo, ve hře byly vládní plány na privatizaci zdravotního pojištění. Proto se do byznysu pustili i jiní investoři - PPF, Appian či GES Holding. Když se ukázalo, že pojišťovny zůstanou veřejnoprávními institucemi, někteří zakladatelé od projektů couvli, Chrenek vytrval. Krize ho ale donutila plány změnit.

HN, Zuzana Kubátová

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…