Přeskočit na obsah

Generálním ředitelem Bioinovy se stal lékař a vědec Peter Bauer

V Bioinově má majetkový podíl Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR. Jeho ředitelka Eva Syková na svou funkci nedávno rezignovala kvůli kauze léčby kmenovými buňkami.

Bioinova je zadavatelem několika klinických studií a výrobcem léčivého přípravku na bázi kmenových buněk pro další studie. Spolupracuje kromě AV ČR s univerzitami a firmami. V červnu do firmy vstoupila nová společnost FINEP Innovation, která patří developerovi FINEP HOLDING a investiční společnosti ABP Consulting. Získala patnáctiprocentní podíl.

Největším podílníkem Bioinovy je stále český stát zastoupený ústavem (35 pct.), k dalším vlastníkům patří společnosti SinBio (25 pct.), Hakel (15 pct.) a CTI (cca šest pct.).

Bauer má šéfovat týmu expertů, který zajišťuje výrobu a výzkum kmenových buněk do klinických studií i pro komerci. Do Česka se vrátil po mnohaletém působení na výzkumných pracovištích a klinikách v Japonsku a USA, kam se přestěhoval v roce 2009. Zabýval se buněčným "reprogramováním" a kmenovými buňkami. Doposud poslední pracovní zkušenost v zahraničí načerpal na prestižní klinice Mayo v Jacksonville na Floridě, kde vědecky působil v oddělení neurověd. Přispěl rovněž k vývoji první potencionálně kauzální léčby u nejčastějšího typu amyotrofické laterální sklerózy.

V souvislosti s klinickými studiemi při léčbě této smrtelné nemoci vznikla v Česku nedávno kauza, kterou odstartovala reportáž České televize. Podle ČT spolupracovníci senátorky a vědkyně Sykové brali od některých pacientů s ALS za léčbu kmenovými buňkami 150.000 korun. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná. Syková se kvůli tomu vzdala řady funkcí, trvá ale stále na tom, že nic nezákonného neudělala.

Interní šetření ve Fakultní nemocnici Motol také ukázalo, že její lékaři předpisy neporušili a nemocnice nepochybila. Neurolog Martin Bojar však po mediální kauze kolem výzkumu kmenových buněk na vlastní žádost požádal o ukončení zaměstnaneckého poměru v nemocnici. Etická komise Univerzity Karlovy nicméně v červnu uvedla, že tým Sykové porušil etiku.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Proč transformovat síť nemocnic

23. 2. 2024

Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…