Gennet začne provádět od října v Liberci umělé oplodnění
Ženy z Libereckého kraje a jeho okolí už nebudou muset jezdit kvůli umělému oplodnění do Prahy. Od října začne tyto výkony provádět liberecká pobočka Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet. Umožní jí to nové operační sály a laboratoře, jejichž výstavba právě skončila. ČTK to řekl lékař centra Jan Aulehle.
Podle vrchní sestry Jany Vackové může zařízení provádět v nových laboratořích embryologická a cytogenetická vyšetření. "Ročně jich uděláme kolem 2500," dodala. Měsíčně se tu podrobí zhruba 25 žen léčebnému cyklu, jehož cílem je umělé oplodnění. "Nechceme se striktně profilovat jen pro pacienty z kraje, jsme připraveni pojmout i ženy ze Saska," poznamenala vrchní lékařka Ivana Bydžovská. Náklady na vybudování centra, které se otevřelo v lednu, dosáhly 50 milionů korun.
Během prvního pololetí se na liberecké centrum obrátilo 150 neplodných párů, téměř polovina z nich se podrobila léčbě a 26 žen je nyní těhotných. Centrum má ve své databází také 12 dárců spermií a šest dárkyň vajíček. V okolních zemích, například v Německu a Rakousku, je darování pohlavních buněk z etických, zdravotních a právních důvodů zakázané. "Na rozdíl od krve je darování pohlavních buněk náročnější na čas a komplikují ho také předsudky lidí," poznamenala Vacková. V Česku zaručují zákony dárcům anonymitu.
Neplodnost trápí asi 15 procent párů, ve více než polovině případů bývá vina na straně muže. Asi u čtvrtiny neplodných párů jsou darované pohlavní buňky jedinou možností jak mít děti. Ročně se pokusí o dítě ze zkumavky asi 300 párů z Libereckého kraje. Úspěšnost se pohybuje kolem 40 procent. Umělé oplodnění hradí zdravotní pojišťovny. Žena však nesmí být starší 40 let. Nárok má na tři pokusy, přičemž jedno umělé oplodnění včetně podpůrné léčby přijde na 50.000 korun.
Zdroj: ČTK