Gruzínské televize zajímala liberecká nemocnice
Velký ohlas i zájem gruzínských médií vzbudil projekt liberecké obecně prospěšné společnosti Hand for help, která v utečeneckém táboře Tserovasnshi zprovoznila polní nemocnici.
Nemocnice totiž dnes představuje jedinou zdravotnickou pomoc pro tisíce lidí v táboře a okolní spádové oblasti vzpamatovávající se z poslední války. Reportáže z předání nemocnice zaznamenaly čtyři gruzínské televizní kanály. Nemocnici navštívili tři ministři gruzínské vlády.
"V Gruzii je velký zájem o to, aby pomoc pokračovala i v příštím roce. Na to, abychom poslali zdravotnické vybavení a čtyřčlenný tým techniků, by ale byly potřeba tři až čtyři miliony. Budeme doufat v to, že uspějeme s grantem a znovu nám pomůže město, kraj i sponzoři," řekl Jaromír Dolanský, šéf obecně prospěšné společnosti Hand for help.
Nemocnice už od 11. ledna ošetřila desítky pacientů. Lidé žijí v táboře ve 3 200 domech, nemají ale k dispozici základní infrastrukturu a živoří. V nemocnici pracují gruzínští lékaři, kteří museli v době války opustit své domovy.
Liberecká nemocnice v táboře stojí od poloviny prosince, přijímat pacienty ale mohla začít až po připojení ke kanalizaci a rozvodům vody. Konstrukci nemocnice tvoří smontovatelné díly od české firmy Leone. Český tým vše do Gruzie dopravil na dvou kamionech. Jen medicínské vybavení nashromážděné díky darům sponzorů vážilo deset tun.
Nemocnici tvoří dvě budovy, v jedné funguje stanice první pomoci, ve druhé chirurgická ambulance s deseti lůžky vybavená pro drobnější zákroky s lokálním umrtvením. Pacienty tu vyšetří také kardiolog nebo gynekolog. Součástí vybavení je mimo jiné operační stůl zakoupený díky daru nadace Olgy Havlové. Hodnota materiální pomoci činí přibližně čtyři a půl milionu korun.
Finanční prostředky obdržela společnost v podobě grantu od státu, dvě stě padesát tisíc korun věnoval liberecký magistrát, materiál pak mnoho dalších firem. "Rádi bychom časem pro gruzínskou stranu pořídili ještě vybavenou sanitku. V táboře mají vpodstatě jen staré vozidlo vybavené pouze lavicemi a jedním polním lehátkem. Neexistuje tam stojan na infuzní lahve, polohovací lůžko, přístroj pro monitorování životních funkcí ani defibrilátor," konstatoval Dolanský.
Zdroj: Mladá Fronta DNES