Přeskočit na obsah

Hasiči na Vysočině jsou jako první plošně vybaveni defibrilátory

Hasiči na Vysočině dnes od vedení kraje převzali 16 defibrilátorů, které pomáhají obnovit srdeční činnost a oživit pacienty hlavně při nehodách. Hasiči s jejich pomocí zachrání další životy. Loni už dostali přístroje hasiči v bývalých okresních městech, teď s nimi budou pracovat i v dalších stanicích. "Jsme prvním krajem v Česku, který je celoplošně vybaven defibrilátory," řekl ČTK ředitel krajských hasičů Drahoslav Ryba.

Přístroj bude umístěn vždy ve voze, který k zásahu vyjíždí jako první. Podle Ryby je velmi jednoduše ovladatelný, zasahujícího hasiče sám navádí. "Při každé minutě, kdy je srdce zastaveno, klesá naděje na záchranu pacienta o deset procent, po 11 minutách už není co zachraňovat," podotkl Ryba.

Hasiči v praxi běžně při zásazích provádějí ruční masáž srdce, při použití defibrilátorů se úroveň pomoci postiženým zvýší. Jejich typ kraj konzultoval s profesionálními záchranáři. "V případě hromadného neštěstí bude možné využít výbavy hasičských jednotek včetně vyškolené obsluhy," dodal Ryba.

Náhlá srdeční zástava je způsobena chaotickým míháním srdečních komor - fibrilací. Srdce za tohoto stavu není schopné pumpovat krev a zajistit dodávku kyslíku do mozku a ostatních orgánů. Pro záchranu života je pak rozhodující rychlost defibrilace.

Kraj Vysočina uvolňuje každoročně z rozpočtu pro profesionální hasiče pět až šest milionů korun a podobnou částku pro dobrovolné hasiče. Dotace se využívají pro opravu požární techniky a pořizování dalších potřebných věcí. "Hasičům jsme věnovali například zařízení na pytlování písku, kvůli rozloze kraje a hrozícím povodním zřejmě koupíme ještě jednu," řekl hejtman Miloš Vystrčil.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…