Přeskočit na obsah

Heger u Klause narazí, soudí Jakl

"Tomu není možné říkat reforma. Já zdravotnickou reformu nevidím, ani kdybych se uměl dívat za roh,“ prohlásil tajemník prezidenta a šéf politického odboru prezidentské kanceláře Jakl v rádiu Impuls.

Kabinet premiéra Petra Nečase, který návrhy předkládá, čelil Klausově kritice už při projednávání důchodové reformy. Prezidentův kontroverzní poradce Jakl v té souvislosti připustil, že oba balíky vlády by mohlo čekat i veto dvojité. "Je to klidně možné,“ řekl Jakl.

Zdravotnická reforma v sobě obsahuje především úsporná opatření. Do roku 2014 by měla stoupnout o pět procent, tedy na 22 procent.  Vzrůst by měl poplatek za pobyt v nemocnici ze současných 60 korun na stokorunu denně. Pacienti ale nebudou zatím platit za levnější amalgámové plomby, uhradí jim je nadále zdravotní pojišťovna. Za kvalitnější amalgámové plomby v kapslích a bílé plomby mimo přední zuby už pacienti platí teď. Další rezervy, přibližně ve stejné výši jako navýšení spoluúčasti pacientů, chtějí politici hledat v lékové politice, správě pojišťoven a například v lázeňství.

Vedle Hradu se kritické hlasy na adresu reformy ozývají i ze strany odborářů. Ti chtějí, aby byla zdravotnická novela úplně stažena. Podle odborářů by její následky zatížily domácnosti.

První balíček zdravotnických novinek by měli poslanci projednávat 14. června.

Jakl: Současná politika mě nebaví

Jakl na Impulsu také řekl, že ho současná politika nebaví. Podle něj  jde spíš o špínu: "Já jsem vždycky za politiku považoval střet různých idejí, konceptů, soutěž mezi nimi. Že bych za politiku považoval to, že se každý den podívám na televizi nebo kouknu na noviny a vidím tam jednu kauzu za druhou, kdy se jedna strana snaží přes média očernit tu druhou, vypukávají různé skandály, tomu já snad ani nemůžu říct politika, to mě nebaví. To je nějaká špína, nevím, jak tomu říkat. Mediální vzájemné očerňování,“ řekl Jakl.

Zdroj: TÝDEN

Sdílejte článek

Doporučené

Platy rostou i přes změnu tabulek

17. 1. 2022

Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.