Hejtmani jdou ze Sněmovny. Rath zůstává
David Rath (ČSSD) zůstal jediným hejtmanem, který sedí na dvou židlích. Ta druhá je ve Sněmovně. Tři další poslanci ČSSD, kteří jsou zároveň hejtmany, se rozhodli ze Sněmovny odejít. Radko Martínek, Martin Tesařík a Michal Hašek tak splnili svůj slib po volbách.
Jediný Rath, který je středočeským hejtmanem, neslíbil, že druhou funkci pustí. Na podzim však řekl, že si vyzkouší, zda zvládne oba posty, a po třech měsících se rozhodne. Včera už měl jasno.
"Myslím, že se mi úspěšně daří skloubit obě funkce. Nemám důvod se poslaneckého mandátu vzdávat," míní Rath. Hájí se i tím, že se jeho úřad nachází nedaleko Sněmovny.
Podle Ratha jsou obě funkce náročné, ale vzájemně se dobře doplňují. "Chtěl jsem jednat tak, aby to bylo co nejvýhodnější pro mé voliče, a myslím, že se mi to daří," pochválil se hejtman.
Souběh funkcí je však výhodný především pro samého Davida Ratha, který nadále zůstává po premiérovi a prezidentovi nejlépe placeným českým politikem. Kromě platu poslance, který činí 61 tisíc korun (plus desetitisíce na náhradách), mu náleží i zhruba 90 tisíc korun za post hejtmana. Rath si zřejmě uvědomuje, že by výše jeho platu nemusela na voliče sociální demokracie působit dobře.
Část peněz chce proto od března rozdávat v podobě dárků sociálně slabým. Ratha hájí i hejtmani, kteří včera oznámili svůj odchod ze Sněmovny. "Je rozdíl vést Středočeský kraj sídlící v Praze oproti moravským krajům či Pardubicím. I z časového hlediska je to problematické," obhajoval svého kolegu jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Hašek se přitom chtěl mandátu vzdát hned po volbách, odchod však dvakrát odložil. Nejdřív čekal, jak poslanci rozhodnou o budoucnosti brněnské Úrazové nemocnice, poté chtěl svým hlasem přispět k omezení poplatků ve zdravotnictví.
Zdroj: Mladá Fronta DNES