Hewlett-Packard vyvinula inteligentní náplasti pro dávkování léků
Počítačová firma Hewlett-Packard vyvinula inteligentní náplasti, které umožní přesné dávkování a šetrné podávání léků. Náplasti fungují na principu mikrojehel používaných v inkoustových tiskárnách a umožňují postupné uvolňování léků do těla pacienta. Na konferenci SAP World Tour to řekl generální ředitel HP v ČR Jan Kameníček.
Inteligentní náplast vznikla v laboratořích HP Labs. Ty denně vytvoří v průměru 11 patentů. Jedním z nich byla letos v červenci nová součástka do elektrotechnických obvodů memristor, která umožňuje vyvíjet počítačové obvody s paměťmi, jež se nevymazávají, nevyžadují spuštění systému, mají nižší spotřebu energie a asociují informace podobně jako lidský mozek.
Konkurenční IBM v současnosti vyvíjí technologie, které lékařům umožní dívat se na lékařské snímky rentgenovým zrakem, odhalovat i ty nejméně patrné srdeční šelesty nebo trojrozměrné modely těla s možností stanovení diagnózy a určení léčebného postupu.
Siemens představil identifikační čipové karty, které umožní získat lidem informace například o zaplacených poplatcích u lékaře, úhradě pojistného nebo počtu trestných bodů z karty řidiče.
Konference SAP World Tour 2008 na téma Inovace v technologiích, kterou pořádá softwarová firma SAP, se zaměřuje na technologické novinky a trendy, které ovlivní každodenní život a práci lidí v nejbližších letech.
Zdroj: ČTK