Hlavní hygienik uvolnil k použití 1440 balení Relenzy
ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. K čtvrtku bylo hospitalizováno sedm desítek lidí, zemřelo deset. Počty hospitalizovaných i úmrtí vzrostly od pondělka na dvojnásobek.
"K dnešnímu dni bylo rozhodnutím hlavního hygienika uvolněno 1440 balení léku Relenza, který patří do stejné indikační skupiny antivirotik jako lék Tamiflu," uvedl náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák.
Jde podle něj o první dávku z rezerv ministerstva, zásoba je uložena ve Všeobecné zdravotní nemocnici, čerpat z ní mohou všechna lůžková zdravotnická zařízení v celé ČR. "Stav zásob bude denně monitorován. V případě potřeby je ministerstvo připraveno operativně uvolnit další část zásob," uvedl náměstek.
Ministerstvo podniklo podle něj i kroky k uvolnění několika tisíc balení léku Tamiflu, k dispozici by měla být příští týden.
Obě antivirotika jsou určena pro léčbu zvláště závažných případů chřipky, nejsou vhodná pro léčbu běžného chřipkového onemocnění, upozornil náměstek. Pacienti bez komplikací by se podle něj měli řídit běžnými léčebnými postupy, což je zejména klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů. "Léčbu lze případně podpořit běžně dostupnými léky jako paralen či acylpyrin," doplnil Polák.
Antivirotika smějí být podávána jen v indikovaných případech a pod dohledem lékaře, použití léku může být spojeno i s nežádoucími účinky, podobně jako je to u jiných léčiv.
Polák zdůraznil význam protiepidemických opatření. Ministerstvo tento týden nabídlo lékařům ošetřujícím pacienty s komplikacemi konzultační telefonní linku. Zvlášť závažné případy onemocnění spojené s respiračním selháním mohou konzultovat se specialisty z Všeobecné fakultní nemocnice.
Podle Valenty je Česko na počátku epidemie. Laboratorní vyšetření potvrzují výrazný nárůst viru takzvané prasečí chřipky A(H1N1).
Ministerstvo připomnělo, že subtyp A(H1N1), který v roce 2009 způsobil pandemii, se vyskytuje u člověka po více než tři roky. Je již nyní hodnocen jako původce sezonní chřipky a jeho fragment je součástí vakcíny. "Z odborného hlediska je tedy zcela nevhodné označovat tento virus jako původce prasečí chřipky," uvedlo ministerstvo na svém webu.
Valenta radí očkování zejména lidem oslabeným chronickou nemocí, nikdo ze zemřelých očkován nebyl. Očkování pokračuje, zastavuje se až při vypuknutí epidemie, která nastává při 2000 případech na 100.000 obyvatel.
Podle nejnovějších výzkumů se pravidelně dává očkovat proti chřipce pět procent Češek a Čechů a 20 procent bylo někdy v životě proti ní očkováno. V ČR každým rokem podlehne této nejčastější infekci až 2500 lidí, nakazí se pět procent dospělých a 20 procent dětí. V epidemii onemocní zhruba jeden milion lidí.
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK