Homeopatické medicíně věří v Česku jen 16 procent lidí
Homeopatické medicíně věří v Česku jen 16 procent dospělých, naproti tomu 51 procent tuto metodu zpochybňuje. Z celosvětového průzkumu společnosti Median vyplynulo, že homeopatii věří spíše starší lidé, ženy a častěji také pacienti trpící nějakým chronickým neduhem. Výsledky výzkumu má ČTK k dispozici.
Větší důvěru k alternativní medicíně mají národy, které ji užívají tradičně. Homeopatii věří téměř dvě třetiny Indů, zatímco jen pětina obyvatel USA a Británie.
Homeopatie jako léčebná metoda využívá principu podobnosti. Látka, která v koncentrované podobě vyvolává příznaky nemoci, v mikrodávkách působí podle homeopatů léčivě. Lék je tak naředěn, že nepůsobí v těle chemicky, ale předává mu informaci, která povzbudí vlastní obrannou reakci těla. Kritici oponují, že při velkém naředění účinek už není.
Homeopatii provozují v Česku lékaři a prosazují, aby tato metoda byla pouze v jejich rukou. Jedině lékař podle nich může posoudit, kdy je třeba léčit pacienta klasickou medicínou, podat mu antibiotika, hormony či ho poslat na operaci, a kdy lze zvolit homeopatii.
V Indii je homeopatie dobře zavedeným způsobem boje proti nemocem, 94 procent národa říká, že důvěřuje alternativním lékům. Homeopatie je začleněna v základním systému zdravotní péče, podle zjištění společnosti Median se v posledním roce radil s homeopatem každý desátý pacient.
Řadu stoupenců má homeopatie také v Latinské Americe a na Blízkém východě. Důvěřuje jí zhruba polovina obyvatel Brazílie, Chile a Saúdské Arábie. V Německu, odkud tato metoda pochází, jí věří 27 procent lidí. V Evropě má nejvíce příznivců homeopatie ve Francii.
Obecně je alternativní medicína bližší lidem nad 35 let a s věkem podpora stoupá. Homeopatie se typicky užívá k léčbě chronických a opakujících se zdravotních problémů. Výzkum MEDIANU ukázal, že lidé, kteří věří homeopatii, jsou většinou náchylnější právě k těmto potížím. V USA například stoupenci homeopatie mají proti průměru o 57 procent vyšší sklon k ekzémům nebo lupénce, o 29 procent vyšší pravděpodobnost, že budou mít astma, a o 22 procent více jich trpí alergiemi nebo sennou rýmou.
Zdroj: ČTK