Hospodaření IZIP je podle mluvčího v pořádku, reagoval na audit
Hospodaření IZIP je podle mluvčího společnosti Marka Kuřiny naprosto v pořádku a autorská práva k patentu systému IZIP jsou jejím výhradním majetkem. Kuřina tímto prohlášením reagoval na zprávy médií o výsledcích auditu, které v pondělí projedná správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Rozhodne, zda pojišťovna bude dál projekt financovat, nebo z něj odstoupí. Výsledky auditu společnost IZIP podle mluvčího nemá.
Podle serveru Aktuálně.cz desítky milionů korun od VZP na provoz elektronických zdravotních knížek IZIP končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného. Podle serveru Týden.cz je IZIP prázdná schránka bez ceny, všechna autorská práva prý převedla jiné firmě.
"Hospodaření společnosti i její dodavatelská struktura včetně autorských práv k systému IZIP jsou v naprostém pořádku. IZIP je komerční společností provozující systém elektronických zdravotních knížek a drtivou většinu finančních prostředků věnuje na rozvoj tohoto systému a na rozvoj elektronické komunikace ve zdravotnictví," uvedl mluvčí.
Bez těchto investic podle něj nemůže služba řádně fungovat. "IZIP vždy nahrazoval a ještě z velké části supluje financování, které v zahraničí zcela standardně poskytuje stát do tvorby a podpory eHealth," řekl.
Auditoři podle Týdne.cz zjistili, že IZIP se zbavila autorských práv letos v srpnu, tedy v době, kdy správní rada VZP začala vážně hovořit o konci projektu. Podobně prý firma naložila s právy k Portálu VZP.
Autorská práva převzala firma Uniqsol, ve správních a dozorčích radách obou firem jsou podle auditorů stejní lidé. Týden.cz píše o střetu zájmů, auditoři o zcizování majetku. Uniqsol je jedním z hlavních dodavatelů IZIP. Za devět měsíců roku získal od IZIP 21,4 milionu korun.
"Systém IZIP byl vyvíjen zaměstnanci IZIP a autorská práva patří IZIP. Došlo zjevně k záměně s Portálem VZP, který vyvíjela a provozuje společnost Uniqsol," uvedl Kuřina.
Podle Aktuálně.cz z auditu vyplývá, že devět milionů korun skončilo letos u majitelů advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která pro IZIP zajišťuje právní služby, téměř 3,5 milionu získala firma Total Brokers Partners a dva miliony soukromý Český národní symfonický orchestr.
Jeho mluvčí Otakar Svoboda ČTK sdělil, že s kauzou IZIP nemají nic společného a odmítají zpochybňování smlouvy, která byla mezi oběma subjekty na rok 2010 uzavřena.
"Šlo o standardní smlouvu o provádění a zajištění reklamy se společností IZIP. Obsahuje zcela transparentní plnění ze strany dodavatele i objednatele," řekl.
Kuřina uvedl, že IZIP v rámci programu sociální odpovědnosti a charity věnuje část zisku na pomoc potřebným, vedle zmiňovaného orchestru podporuje například i Sdružení Parkinsoniků.
Server uvedl, že manažeři IZIP si podle auditu v posledních měsících vypláceli mzdy kolem 100.000 korun. "Kdyby systém generoval nějaké úspory, tak budiž. Tři měsíce se ale mluví o konci, a tady se vesele odměňuje," řekl Aktuálně.cz člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (VV).
Europoslanec ODS a donedávna i jeden z majitelů IZIP Miroslav Ouzký už dříve řekl, že všechny peníze z VZP byly použity na provoz a rozvoj společnosti. Člen správní rady VZP Michal Sojka se netajil tím, že z projektu, který stál VZP za deset let přes 1,8 miliardy korun, by pojišťovna měla vycouvat bez ohledu na to, co bude ve zprávě auditora.
Pochybnosti kolem projektu vzbudily zprávy o tajemném investorovi, pro kterého švýcarská společnost eHI eHealth International získala 49 procent akcií IZIP. VZP k dosavadním pěti procentům dokoupila za nominální hodnotu 46 procent akcií, aby získala majoritu.
Na účet advokátní kanceláře složila VZP 1,104 milionu korun. ČTK ve středu zjistila, že utajovaným investorem je nadnárodní společnost Asseco Central Europe, která patří k největším softwarovým firmám středoevropského regionu.
ČTK
Zdroj: ČTK