Přeskočit na obsah

Hroboň: pojišťovny v příštím roce vydají více než vyberou

 

„Ve zdravotnictví končí tučná léta růstu příjmů zdravotních pojišťoven, která spolu s regulačními poplatky vedla k tomu, že zdravotní pojišťovny v posledních letech vybraly více peněz než zaplatily zdravotnickým zařízením,“ píše pro MT náměstek ministerstva zdravotnictví Pavel Hroboň.

Náměstek MZ Pavel Hroboň píše na výzvu Medical Tribune o dopadu globální ekonomické krize an české zdravotnictví

Propad globální a v jejím důsledku i české ekonomiky se samozřejmě projeví na příjmech systému veřejného zdravotního pojištění, a to dvěma způsoby.

Snížení růstu platů a nárůst nezaměstnanosti povede ke snížení růstu příjmů z odvodů na veřejné zdravotní pojištění. Horší situace státního rozpočtu a případná nutnost zvýšení vládních výdajů bude mít vliv na druhý zdroj příjmů - platby ze státního rozpočtu.

Dá se tedy říci, že ve zdravotnictví končí tučná léta růstu příjmů zdravotních pojišťoven, která spolu s regulačními poplatky vedla k tomu, že zdravotní pojišťovny v posledních letech vybraly více peněz než zaplatily zdravotnickým zařízením.

Za vzniklé rezervy bychom měli být vděčni, budeme je totiž potřebovat již v příštím roce. Pojistné plány na rok 2009 byly schváleny ještě za doby původních, dnes jasně nerealistických očekávání ekonomického růstu.

Jinými slovy, pojišťovny v příštím roce vydají více než vyberou a bez dnešních rezerv by se propadly do platební neschopnosti.

Je tedy jasně vidět, jak pošetilé byly názory rozpustit přebytky již v průběhu tohoto roku. Naštěstí ministerstvo a pojišťovny nátlaku odolaly a díky vytvořeným rezervám pocítí české zdravotnictví ekonomickou krizi méně palčivě než většina ostatních sektorů.

Je ale třeba odolat ještě jednomu pošetilému nápadu, zneužívanému pro politické účely. Je jím odpouštění regulačních poplatků. Všude v zahraničí se dnes řeší, jak zajistit financování zdravotnictví v době, kdy ho dlouhodobě ohrožuje stárnutí obyvatelstva a krátkodobě recese. U nás ale část politiků navrhuje snížit příjmy zdravotnictví a zrušit dobře fungující regulaci.

Ti, kteří to chtějí udělat, by měli mít také odvahu předstoupit před zdravotníky a říci jim, že se chystají snížit jejich příjmy. A hlavně přiznat pacientům, že jim sice budou platit aspirin a odpustí jim 60 korun za den hospitalizace, ale až budou vážně nemocní, zůstanou bez moderní léčby, protože na ni nebudou peníze.

Pavel Hroboň, www.tribune.cz

Máte k článku nějaké připomínky? Napište nám!

Dotazy zasílejte na adresu bezdekova@tribune.cz.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené