Přeskočit na obsah

Hrozba stávky praktiků rozhněvala ministra, nemocnice i pojišťovny

Proto již koncem srpna vyhlásilo Sdružení praktických lékařů ČR stav ohrožení primární péče. Svůj záměr uzavřít ordinace potvrdili lékaři i na mimořádné radě 12. září, kdy ohlásili datum stávky na 21. září. Rozhodnutí o formě protestu ale ještě může zvrátit plánované dnešní jednání na ministerstvu zdravotnictví. Ministr Němeček s postupem praktických lékařů zásadně nesouhlasí a vyzývá je, aby si přestali brát pacienty jako rukojmí a obnovili jednání.

Například na jednání o úhradové vyhlášce je čas do konce října. „Nevím, proč praktici chtějí stávkovat už 21. září,“ diví se Němeček a chystaný protest v té souvislosti označuje za stávku milionářů.

„Výhružky tzv. stávkou představiteli Sdružení praktických lékařů v okamžiku, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o úhradách pro příští rok, považuji za naprosto nepřijatelné. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo opakovaně zajistit navýšení finančních prostředků jak pro lékaře a sestry, tak pro zdravotnická zařízení,“ píše se v prohlášení ministerstva zdravotnictví s tím, že se ministr Němeček dlouhodobě snaží zajistit navýšení plateb všem segmentům poskytovatelů zdravotní péče, včetně praktických lékařů pro dospělé.

Za prioritu nicméně ministerstvo považuje řešení vážné personální situace v některých nemocnicích. Podle statistik MZ ČR činí průměrný hrubý plat lékaře v nemocnici 38 000 Kč měsíčně bez přesčasové práce. Oproti tomu příjem průměrné ordinace praktického lékaře přesahuje 200 000 Kč (z této částky musejí ordinace praktiků hradit náklady na energie, vybavení a mzdy zdravotních sester).

Poslední kroky praktických lékařů, kteří ještě před ukončením jednání o úhradové vyhlášce avizují omezení zdravotních služeb, nechápe ani VZP. Jejich postup podle ní může významným způsobem narušit důvěru mezi pojišťovnou a praktickými lékaři.

„V průběhu posledních let se VZP snaží o korektní a předvídatelný přístup ke všem segmentům zdravotní péče. V rámci jednání se zástupci praktických lékařů vždy uplatňovala principy otevřenosti a snahu o konstruktivní řešení. To dokládá i významný nárůst úhrad za služby poskytované praktickými lékaři. Jen za posledních 5 let se zvýšily celkové měsíční platby pojišťoven ordinacím praktiků z průměrných 170 tisíc na 203 tisíc Kč,“ píše se v prohlášení VZP reagujícím na vyhlášení stávky.

S tím však nesouhlasí předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Václav Šmatlák. „Průměrná hrubá měsíční úhrada ordinace všeobecného praktického lékaře činí cca. 150 000 Kč a ne 220 000 Kč, jak veřejnosti sdělil ministr zdravotnictví. Námi požadované 6% navýšení kapitační platby představuje pro průměrného praktického lékaře částku 80 870 Kč za rok, nikoliv ministrem deklarovaných 160 000 korun,“ vysvětluje Šmatlák s tím, regionální rada SPL ČR dala vedení Sdružení mandát protestní akci odvolat v případě, že dojde k dohodě s ministerstvem.

Za odvolání stávky se staví i Svaz zdravotních pojišťoven (SZP ČR). Ačkoli podporuje posílení úlohy praktických lékařů v systému českého zdravotnictví, s požadavkem šestiprocentního navýšení nesouhlasí. „Toto posilování však musí být se zdravotními pojišťovnami projednáno a zaváděno postupně formou rozšiřování vzájemných smluvních vztahů. Požadavek na šesti procentní plošný nárůst úhrad pro rok 2017, a to dokonce bez odpovídající protihodnoty pro pacienty, nelze proto akceptovat,“ uvádí se ve stanovisku SZP ČR a proto vyzývá Sdružení praktických lékařů, aby výzvu k uzavření ordinací odvolalo a úpravu postavení praktiků v systému řešilo spolu s plátci jednáním a průběžnou spoluprací.

Odmítavá je ke stávce i Asociace nemocnic České republiky (AN ČR). Ta poukazuje naopak na personální problémy českých nemocnic a na přetěžování nemocničního personálu, k čemuž mnohdy vede právě suplování práce praktických lékařů zejména v měsících letních dovolených a dnech omezeného provozu ordinací praktiků. „Přelévání neodkladné péče do nemocnic vede k situaci, že zdravotníci v ústavní péči čím dál méně považují nepřetržitý provoz za atraktivní a pokud je možnost, tak dají přednost méně časově i pracovně vytížené zdravotnické činnosti (jednosměnný provoz), odchodu do zahraničí, event. změně profese,“ říká Ing. Jaroslava Kunová, předsedkyně AN ČR.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…