I v nemocnici slaví děti Vánoce
Vánoce by se měly slavit doma s rodinou. Některé děti však to štěstí nemají, například ty, jež musí zůstat na Štědrý den v nemocnici. "Snažíme se, aby dětí na oddělení bylo na Štědrý den co nejméně. Zůstávají jen ty, které nevyhnutelně potřebují hospitalizaci. Těm se alespoň snažíme navodit vánoční atmosféru," říká primářka dětského oddělení mladoboleslavské nemocnice Alena Štolcová.
Které děti musí zůstat v nemocnici?
Jde například o těžké záněty plic, záněty centrálního nervového systému, těžké infekce vyžadující klid na lůžku a aplikaci léků v pravidelných krátkých intervalech. Míváme zde případy po epileptickém záchvatu, jenž nastal třeba na Štědrý den dopoledne, nebo intoxikace, kdy rodiče nedávali pozor a na Štědrý den, kdy je spěch, dítě spolklo léky.
Jak vypadá dětské oddělení o svátcích?
Vánoční atmosféru se snažíme podpořit výzdobou. Máme spoustu vánočních stromečků, které naše sestry ozdobily už na začátku adventu, a vánočně vyzdobenou hernu. Na Štědrý den dáváme dětem k dispozici nové hračky. Někdy tu bývá třeba deset dětí, někdy tři. Povolujeme jim návštěvy rodiny bez omezení času. Nesmí to však narušit léčebný režim.
Znamená to tedy, že právě na vánoční svátky je váš přístup volnější?
Já bych řekla, že je poměrně volný po celý rok. Na dětském oddělení pracuji už třicet let a od té doby, co jsem nastoupila, se to hodně změnilo. Dříve byl přístup velmi striktní. Matky tady s dětmi nebyly, jen zcela výjimečně kojící matky, přístup na oddělení byl omezen pro návštěvy na dvě hodiny denně. Informace o dětech se podávaly vždy jen v určitou hodinu. Nyní jsou návštěvy od rána do večera a na dětském oddělení je spousta matek i s dětmi školního věku. Také díky tomu se zkrátila doba hospitalizace dítěte.
Díky tomu, že mohou u dětí zůstávat jejich matky?
Ano. Když s ním maminka je, naučí se s dítětem zacházet při nemoci. Mohou pak odejít dřív domů, protože si matky vědí s léčbou rady. Mívali jsme průměrnou dobu hospitalizace kolem pěti dnů, dnes je to méně než čtyři dny. Pro děti je to ve všech směrech lepší. Kvůli zrušení některých okolních nemocnic, například v Nymburku a Jičíně, máme na starost víc dětí. Měsíčně se jich u nás vystřídá třeba 160, ale díky současnému způsobu péče tu leží krátce. Takže práce je náročnější, musíme se věnovat i rodičům, ale já si na to nestěžuji, protože je to lepší právě pro děti.
Zdroj: Mladá Fronta DNES