Ilegální pečovatelky z ČR a SR politickým tématem v Rakousku
Šest týdnů před parlamentními volbami se v Rakousku objevilo nové závažné politické téma - ilegální zaměstnávání pečovatelek z nových členských států Evropské unie, zejména ze Slovenska a Česka. Ženy pečující o rakouské důchodce si totiž najaly i rodiny předních rakouských politiků.
Aféra už postihla i dva nejvýznamnější rakouské činitele. Nelegálně zaměstnané slovenské pečovatelky se staraly o tchyni lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela a o otce prezidenta Heinze Fischera. Minulou středu média objevila, že levná slovenská pracovní síla pomáhala například rodičům státního tajemníka rakouského ministra dopravy Helmuta Kukacky (rovněž ÖVP) a mluvčího sociálnědemokratické strany (SPÖ) pro evropské otázky Caspara Einema.
Počet "andělů z východu" v Rakousku se odhaduje na 40 000. Jsou ochotni pracovat za mnohonásobně nižší odměny než rakouští pečovatelé a takřka nepřetržitě, tedy mnohem více než povolují rakouské pracovní zákony. I tak si přijdou pečovatelky na slušné peníze. Kukacka se přiznal, že do roku 2004 pro své rodiče najal dvě Slovenky a každé platil 85 eur (2400 korun) na den plus stravu a ubytování.
Návrh kancléře Schüssela na otevření pracovního trhu pro pečovatelské síly z východu se u veřejnosti nesetkal s pochopením. V květnu se ostatně Rakousko rozhodlo ponechat přechodnou regulaci zaměstnávání pracovních sil z některých nových členských zemí EU až do roku 2011 a podle institutu Market to podporuje 70 procent Rakušanů.
Také šéf opoziční SPÖ Alfred Gusenbauer jakékoli rušení přechodných lhůt rozhodně odmítá. Pokud by byly načerno pracující legalizováni, museli by být placeni v souladu s rakouskými kolektivními smlouvami, a to by si mohla dovolit jen málokterá rodina. Navíc by to podle Gusenbauera celý problém jenom odložilo - Slovenky by nahradila ilegální a levnější pracovní síla z Ukrajiny.
Návrh kancléře ale odmítá i koaliční partner lidovců, populistický Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Jeho šéf Peter Westenthaler navrhuje, aby měly pečovatelky o důchodce podobné postavení jako dívky na hlídání dětí. Do pečovatelských služeb by se měli v rámci rekvalifikačních programů zapojit nezaměstnaní, což se také děje. Loni se takto nechalo přeškolit 3700 rakouských nezaměstnaných, do poloviny letošního roku to bylo 3600 lidí bez práce.
Problém postavení pečovatelek je velmi komplexní - týká se financí, přistěhovalecké politiky i problému stárnutí obyvatelstva. Počet starobních důchodců vyžadujících pomocnou péči se v Rakousku za posledních 15 let zdvojnásobil na 600.000 a má se podle prognóz znovu zdvojnásobit během následujících dvaceti let. Domovy důchodců jsou ale přeplněné a pro mnohé finančně nedostupné a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá v Rakousku na 1000 obyvatel oficiálně pouze necelých šest pečovatelů o staré osoby, zatímco například ve Finsku to je téměř 22.
Zdroj: ČTK