Interrupcí loni skončila jedna pětina všech těhotenství
Lékaři loni předčasně ukončili zhruba jednu pětinu všech těhotenství. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) celkem provedli 27 574 interrupcí, což je nejméně od jejich uzákonění v roce 1958. Česká republika vykazuje vůbec nejnižší potratovost ze všech postkomunistických zemí, ve kterých jsou interrupce dovoleny.
Ještě na počátku devadesátých let končilo interrupcí každé třetí těhotenství. Za pokles podle statistiků může stále častější používání antikoncepčních prostředků. Zatímco na počátku 90. let lékaři předepsali antikoncepci asi 17 procentům žen, v roce 2003 antikoncepci bralo 47 procent žen v reprodukčním období. Naprostá většina (85 procent) žen užívá hormonální antikoncepci.
Na počátku devadesátých let převládaly mezi ženami, které interrupci podstoupily, vdané matky dvou dětí, které se tím bránily narození dalšího dítěte. Podle současných údajů ČSÚ jejich počet výrazně klesl, z takřka 40 procent asi o deset procent. Na všechny vdané ženy ale připadá stále více než polovina interrupcí. Jejich počet se ale výrazně snižuje, v roce 1993 jich bylo asi 70 procent.
V průběhu devadesátých let také vzrostl počet umělých přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů, jejich počet se dlouhodobě pohybuje kolem 20 procent. Nárůst však podle statistiků zřejmě způsobil fakt, že od roku 1993 byl zaveden poplatek za každé jiné umělé přerušení těhotenství. Před zavedením poplatku byl podíl asi o deset procent nižší.
Statistici také zaznamenávají nárůst podílu cizinek. Ten však podle nich nelze přičítat na vrub "potratové turistice" z Polska, kde je možnost podstoupit interrupci silně omezena, ale spíše zvyšování počtu cizinek dlouhodobě žijících v ČR. Většina umělých přerušení těhotenství připadá na takzvané miniinterrupce, které se provádějí do osmého týdne těhotenství. Statistici ale upozorňují, že některé evropské státy je neřadí mezi umělá přerušení těhotenství, ale mezi regulace menstruačního cyklu, což komplikuje srovnání mezi jednotlivými státy.
Mezinárodní srovnání také komplikuje odlišná legislativa v různých zemích. Interrupce jsou zakázány v Irsku, Portugalsku, Severním Irsku, Lichtenštejnsku a na Maltě. Švýcarsko a Belgie je statisticky vůbec nesledují, protože je pokládají za soukromou záležitost ženy. Tabulce zemí, ze kterých jsou dostupná aktuální data o potratech, vévodí Rumunsko s 1,4 interrupce připadající na jednu ženu v reprodukčním věku. Kolem jedné interrupce mají i v Estonsku, Bulharsku a Lotyšsku. Na druhém konci této tabulky je Nizozemsko.
Zdroj: ČTK