Inzulinovou pumpu má v Česku 5000 diabetiků
Pět tisíc diabetiků v Česku má inzulinovou pumpu, která jim dodává chybějící inzulin. Přístroj velikosti mobilního telefonu co nejvěrněji napodobuje průběh denního příjmu inzulinu, takže pacienti mohou pracovat i sportovat téměř jako zdraví lidé. Jedním z nich je Stanislav Cenk z Berouna, který dnes převzal symbolickou pětitisící pumpu. Funkční přístroj dostal už v květnu.
"O pumpě můžu říci jenom to, že změní člověku život k lepšímu, jak jsem si to nikdy nepředstavoval. Mám ji od května letošního roku, dali mi ji 28. května v půl druhé odpoledne a večer už jsem byl v jiném světě. Bylo to krásné," řekl Cenk ČTK. Díky pumpě se vrátil ke své zálibě - jezdí denně na kole a bez problémů zvládne i padesátikilometrovou trasu.
Lékař třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Martin Prázný doplnil, že ze zhruba 750.000 diabetiků v Česku jich má 50.000 cukrovku prvního typu. V těle se jim žádný inzulin netvoří, na rozdíl od diabetiků druhého typu, kteří inzulin mají, ale tělo ho obvykle neumí zpracovat. Pumpy jsou vhodné především pro diabetiky prvního typu. Důležitou podmínkou ale je to, zda jsou schopni naučit se přístroj ovládat a dodržovat léčebný režim.
"Pumpa umožní snížit dávky inzulinu a výrazně zlepšit kvalitu života diabetika. Klesá tak procento komplikací, jako je selhání ledvin či amputace končetiny," shrnul lékař.
Pumpa obsahuje nádržku s inzulinem na několik dní. Je tenkou hadičkou spojena s jehlou, která se zavede pod kůži kdekoli na těle, nejčastěji na břiše, hýždích či rameni. Dávkovací motor dává inzulin pravidelně každou hodinu v různě velkých dávkách, jak byly předem nastaveny.
"Někdo má větší potřebu v ranních hodinách, tak se pumpa naprogramuje tak, aby ráno dávala více inzulinu. Potřeba přes den a v časných nočních hodinách klesá," vysvětlil lékař. Zdůraznil, že i když mají pacienti pumpu, musejí si dál měřit hladinu cukru v krvi. Pumpa ji sama neměří, jen dávkuje inzulin způsobem, na jakém se lékař s pacientem domluví. Pacient si kromě toho může dávku podle aktuálního stavu upravit.
"Větší břemeno padá na pacienta, musí si třikrát čtyřikrát denně měřit glykémii a stanovit podle naměřených hodnot správnou dávku s přihlédnutím k fyzické zátěži, psychické pohodě, stresu a dalším vlivům," dodal lékař.
Inzulinové pumpy hradí pacientům jednou za čtyři roky zdravotní pojišťovny, pokud to schválí revizní lékař. Pumpa stojí 110.000 korun. Dalších 50.000 korun ročně dá pojišťovna za spotřební materiál, což jsou hadičky, zásobníky, baterie a adaptéry k pumpám. Problém podle Prázného je s testovacími proužky, diabetik jich má za měsíc z pojištění maximálně 1000, pokud se měří čtyřikrát a vícekrát denně, musí si proužky dokupovat.
Zdroj: ČTK