Přeskočit na obsah

IZIP v hledáčku policie. Šetření startuje

Šance na úspěch je sice pramalá, přesto se o vyšetření příběhu elektronických zdravotních knížek IZIP policie pokusí.

Zkoumat teď bude třeba to, jestli se management největší zdravotní pojišťovny nedopustil trestného činu, když nakoupil většinový balík akcií ve společnosti IZIP. Ta elektronické zdravotní knížky pro VZP spravuje. Existuje totiž podezření, že vedení VZP muselo dávno vědět, že ani s majoritním podílem nebude mít zdravotní knížky pod kontrolou.

Policii zajímají také personální vazby mezi společností IZIP, jejími subdodavateli a vedenímVZP. Už teď se ale ozývají hlasy, že policie s případem jen ztratí čas. Trestní oznámení, které podala čtveřice poslanců Věcí veřejných, je podle dalších členů správní rady pojišťovny špatně postavené. "Je to jen vypouštění páry a přenášení pozornosti někam jinam. Nic se nedokáže," shazuje snažení véčkařů člen správní rady Jan Farský (TOP 09). Trestním oznámením si podle něj udělala strana jen reklamu.

Podobně se tváří také další člen správní rady, Boris Šťastný z ODS. "Případ začala vyšetřovat policie, to se samozřejmě dalo čekat. Že by se ale na mě někdo obrátil s žádostí o součinnost při vyšetřování, neočekávám. Celá věc vznikla ještě dlouho předtím, než jsem nastoupil do správní rady," vyjádřil se.

Ministerstvo zdravotnictví se do hodnocení raději nepouští. "V průběhu vyšetřování se k tomu nebudeme vyjadřovat," vzkázal po svém mluvčím ředitel pojišťovny Pavel Horák. Odpovídat se nechtělo ani šéfovi správní rady Marku Šnajdrovi, poslanci ODS.

Dvě trestní oznámení na hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny podaly Věci veřejné už začátkemprosince. Vpojišťovně také navrhly provést finanční kontrolu.

"Jedno trestní oznámení je na neznámého pachatele. Druhé na ředitele VZP Pavla Horáka, předsedu správní rady Marka Šnajdra a předsedu dozorčí rady Josefa Kantůrka," shrnul místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

Podle Jarolíma zneužili svého vlivu a prosadili v pojišťovně pokračování projektu IZIP, protože jsou to jeho akcionáři nebo společníci. "Ze společnosti jsou tak systematicky vyváděny peníze formou nákupu služeb," řekl Jiří Rusnok, další z poslanců VV, který je podepsán pod trestním oznámením. Peníze podle něj míří ke spřízněným osobám.

Trestnímu oznámení předcházel audit. Hotový byl už v polovině listopadu a jednoznačně prokázal, že společnost IZIP je jen prázdnou schránkou. Nevlastní žádná autorská práva k systému, zbavila se jich právě v době, kdy správní rada začala vážně hovořit o konci projektu. Autorská práva za ni převzala společnost UNIQSOL, personálně propojená s firmou IZIP.

VZP vlastní celkem 51 procent akcií IZIP. Nákup většinového podílu ve firmě schválila správní rada vloni pod podmínkou, že smlouvy s firmou IZIP bude možné vypovědět už letos v pololetí.

Jenomže zatímco na jedné straně podepsala pojišťovna memorandum o vypovězení smluv, v jiném dokumentu - v kupní smlouvě na akcie - se šéf pojišťovny Horák zavázal k tomu, že bude projekt rozvíjet dál. Smlouvu podepsal se švýcarskou firmou eHealth International, která drží zbylých 49 procent akcií. Získala je třeba od spoluzakladatelů projektu - europoslanců Milana Cabrnocha a Miroslava Ouzkého.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…