Přeskočit na obsah

Jablonecké ARO začalo používat pří léčbě i hudbu či vůně

Oblíbená hudba, chutě nebo vůně mají pomoci pacientům anesteziologicko-resuscitačního oddělení jablonecké nemocnice, kteří jsou v bezvědomí, komatu nebo umělém spánku, k návratu do běžného života. Novou ošetřovatelskou metodu, takzvanou bazální stimulaci, používá městská nemocnice v Jablonci jako jediná v kraji. Novinářům to řekla mluvčí nemocnice Petra Krajinová.

"Pacienti mají větší šanci na uzdravení a rychlejší zotavení," uvedla vrchní sestra ARO Irena Petráková. Nemocnice se začala o zavedení metody zajímat zhruba před rokem, během této doby již nadstandardní a osobní přístup pomohl řadě lidí. Nyní absolvuje třídenní školení o bazální stimulaci všech 25 pracovníků ARO. Kurz stojí každého 4500 korun a zdravotníci si na něj částečně přispějí. Získají za to certifikát s mezinárodní účinností.

Podle Petrákové spoléhají zdravotníci při bazální stimulaci hlavně na spolupráci s rodinou a blízkým okolím pacienta. Od nich se snaží dozvědět, co nejvíce o denních zvycích nemocného. Tyto rituály s pacientem pak provádějí, známé věci z jeho podvědomí ho pak mohou uvést zpět do normálního života. Hodně asociací vyvolává u pacientů vůně kávy nebo čaje. Malému dítěti zase pomohla malinová šťáva, jejíž chuť připomněla mozku příjemné prožitky. "I když jsou lidé v bezvědomí, vidíme na přístrojích, že jim tyto drobné impulsy zrychlí tep nebo dech," dodala sestra.

V jablonecké nemocnici již přinesli zdravotníci pacientům v bezvědomí k lůžku počítač s myší, šroubovák, kladivo nebo jim do sluchátek pouštěli zvuk motorek. Návštěvy a kontakt s blízkými tam jsou samozřejmostí.

Lidé, kteří se dostanou na ARO, mívají častokrát pocit, že se jim zhroutil svět. Bezmocní a nazí na lůžku, napojeni na přístroje, se mnohdy cítí zbavení veškeré lidské důstojnosti. "Po 24 hodinách v bezvědomí ztrácejí přehled o čase i prostoru," vysvětlila sestra Iveta Neuschlová. Vlídné slovo a známé věci jim mají umožnit uzdravení. Přesné údaje o účinnosti metody nemocnice nemá. "Nepovažujeme je za důležitá, za pokus stojí všechno, co může pacientům pomoci," dodala Petráková.

Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou má 377 lůžek a slouží pacientům nejen z Jablonecka, ale i z Liberecka a Semilska. Čtyři její pracoviště přitom patří ke špičkovým v zemi, a to gastroentorologické oddělení, laparoskopie, osteocentrum a vyšetření na počítačovém tomografu. Nemocnice má téměř 700 zaměstnanců, z toho asi stovku lékařů. Loni ošetřila asi o pět procent pacientů víc než předloni. Zaznamenala také téměř 20procentní nárůst porodnosti, z předloňských 797 na 952 porodů v roce 2006.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…