Jahn nezaplatí tvůrci koncepce zdravotnictví
Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn má ve svých rukou osud ústavu, který ministryni Miladě Emmerové kompletně připravil návrh koncepce zdravotnictví. Tedy dokument, jehož je Jahn jedním z nejhalasnějších odpůrců. Ústav za přípravu materiálu požaduje 45 milionů korun. Rada vlády to odmítla. Emmerová už v březnu požádala Radu vlády pro výzkum a vývoj, jíž je Jahn předsedou, aby z peněz určených na podporu vědy uvolnila 45 milionů korun pro Institut zdravotnické politiky a ekonomiky v Kostelci nad Černými lesy. Peníze mají jít na financování jeho výzkumného záměru. Jahnova komise ale žádost odmítla s odůvodněním, že o žádný výzkum nejde.
Získat tyto peníze je pro institut existenčně důležité. Podle informací LN z důvěryhodného zdroje totiž nemá dost prostředků ani na platy. Původně žádal dokonce o 52 milionů. "Část této částky bychom využili na provoz, na služby a na osobní náklady. Měli jsme v úmyslu také navýšit počet zaměstnanců ze stávajících 60 na osmdesát, abychom mohli mimo jiné posílit ekonomickou část výzkumu, která zatím plave ve vzduchu," řekl ředitel institutu Petr Háva, hlavní architekt koncepcí Emmerové. Za současné problémy prý mohou snahy bývalé ministryně Marie Součkové o likvidaci institutu. Součková například rozhodla, že se má Hávův ústav přestěhovat z areálu bývalé kostelecké nemocnice do menších prostor ve Státním zdravotním ústavu, a "zkrouhla" institutu dotace. Podle návrhu připraveného ještě za ministra Bohumila Fišera měl institut dostávat okolo 50 milionů korun ročně. Háva tvrdí, že momentálně od státu dostává zhruba čtvrtinu této částky.
Současná ministryně Milada Emmerová s ním souhlasí. Za klíč k nynějším problémům ministerstvo považuje rozhodnutí Součkové vyjmout institut z návrhu zákona o veřejných výzkumných institucích. "Institut začal být vnímán jako jakási servisní organizace ministerstva, která se nezabývá výzkumem, a proto byl vyřazen z jejich okruhu i z hlediska financování," uvedla mluvčí resortu Jana Kocová.
Stejné argumenty použila i rada vlády. "Výzkumný projekt jsme nedoporučili proto, že nemá charakter základního ani aplikovaného výzkumu. Je to servisní činnost pro ministerstvo," konstatoval její sekretář Marek Blažka.
Háva ale trvá na tom, že jeho ústav výzkumným je. Sedmiletý projekt má být postaven mj. na uvádění jím vypracované zdravotnické koncepce do praxe a na sledování jejích dopadů. Verdikt rady je pro Emmerovou závazný. "Pokud by ho nerespektovala, porušila by zákon. Šlo by o neoprávněné použití peněz ze státního rozpočtu," varoval Blažka.
Zdroj: Lidové noviny