Přeskočit na obsah

Jak léčit virózu: pravda a mýty

Každoroční období zvýšeného výskytu viróz je tady. Připravili jsme pro vás otázky, z nichž se dozvíte, zda vám pomůže čaj s citronem, pastilky nebo třeba alkohol.

Účinkují na viry dezinfekce?

Existují koncentrované dezinfekční prostředky, určené pro povrchovou dezinfekci, kterými lze inaktivovat v podstatě všechny viry. Tyto prostředky (např. Incidur a ProCura) bývají určeny i pro bakterie a vláknité houby.

* Mohu se virem nakazit například v restauraci ze špatně umytého nádobí?

Přestože se respirační viry šíří hlavně kapénkovou infekcí z respiračního ústrojí infikovaných jedinců, teoreticky to možné je. Viry dokážou přežívat na kontaminovaném povrchu různě dlouhou dobu, například jeden ze zástupců respiračních virů Adenovirus sedm dnů až tři měsíce.

* Je pravda, že se daným typem viru můžeme nakazit jen jednou v životě, jako například u spalniček?

Není. Na rozdíl od viru spalniček mají nechřipkové respirační viry širší antigenní variabilitu.

* Je pravda, že s přibývajícími léty klesá u člověka výskyt viróz?

Zda viróza propukne a s jakou závažností, závisí hlavně na celkovém zdravotním stavu jedince a jeho imunitním systému, nikoli primárně na věku. Obecně lze říci, že k respiračním onemocněním jsou náchylnější malé děti. Roli zde hraje i šíření viru při pobytu v dětských kolektivech. Starší lidé mohou mít již částečně sníženou imunitu.

* Proč se virózy vyskytují od září do března?

Respiračním virům vyhovují klimatické podmínky tohoto období, jejich výskyt je tedy sezonní.

* Jaká je u viróz inkubační doba?

Inkubační doba se liší, obecně můžeme říci od dvou do deseti dnů.

* U kterých lidí mají virózy nejtěžší průběh?

Závažnost onemocnění a jeho průběh závisí na rizikových faktorech. Do rizikových skupin patří především kojenci, nedonošené děti do dvou let života, dále pacienti s chronickým onemocněním plic nebo bronchopulmonální displasií či cystickou fibrózou, jedinci se sníženou imunitou a pacienti po transplantaci, kterým jsou podávány imunosupresiva, tedy léky k potlačení imunity.

* Může být viróza smrtelná?

V případě, že dojde k závažným komplikacím, zejména u výše zmíněných rizikových skupin, bohužel ano. Pacienti po transplantaci mají po imunosupresi zcela nedostatečnou imunitu, a proto jsou infekcemi bezprostředně ohroženi na životě. Běžný je i současný výskyt vícevirových i bakteriálních patogenů.

* Je pravda, že vakcína proti chřipce nemá na respirační viry vůbec žádný vliv?

Ano, to je pravda.

* Je pravda, že se horečka vyskytuje jen u chřipky? Kdy mám teplotu srážet pomocí léků?

Ne, horečka patří ještě s dalšími možnými projevy ke klinickým příznakům respiračního onemocnění. Do 38 °C teplotu žádným způsobem nesnižujte.

* Má význam konzumovat vitamin C, pokud už viróza propukla?

Nedostatek vitaminu C snižuje odolnost organismu, proto je důležité ho přijímat v dostatečném množství, nejlépe v přírodní formě. Jeho význam je tedy hlavně preventivní. Po vypuknutí virózy už nemá význam prakticky žádný.

* Pomůže mi čaj s citronem?

Teplý nápoj vám udělá dobře na rozbolavělý krk a doplníte tím i tekutiny. Ale citron v něm má význam pouze chuťový. Účinek vitaminů je totiž teplem výrazně snížen.

* Pomůže mi proti viróze alkohol?

Může pomoci pouze v počáteční fázi onemocnění, a to tím, že zlepší krevní oběh a tím i látkovou výměnu a urychlí přísun protilátek do místa infekce. Jako dezinfekce by vám pomohl pouze v případě, že byste ho okamžitě po vdechnutí viru kloktali. Že jste se nakazili, ale v danou chvíli nepoznáte. Poté se virus usadí ve sliznicích a alkohol jako dezinfekce vám už nepomůže.

* Účinkují různé pastilky proti bolesti v krku?

Vzhledem k tomu, že řada z nich obsahuje anestetika, znecitliví sliznice a tím se vám uleví. Ale dobu onemocnění tím nezkrátíte.

* Kdy se pacientům podávají antivirotika a jsou stejná jako ta, která se někdy dávají proti chřipce?

Antivirotika se podávají pacientům, kteří mají oslabenou imunitu a viróza má u nich těžší průběh. Je také důležité, který virus onemocnění způsobil. V současné době se podává antivirotikum Ribavin in. Ten ale urychluje ústup klinických příznaků jen u onemocnění způsobených adenoviry. Může ale vyvolat alergii a zhoršení zdravotního stavu u pacientů, kteří trpí anémií, zánětem jater, srdečním onemocněním, genetickým krevním onemocněním, špatnou funkcí jater, depresí nebo pankreatitidou. Jeho použití je tedy značně omezené. Proti chřipce se podávají jiná antivirotika.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…