Jak se bránit trikům výrobců léčiv
5 tipů
Volně prodejné léky a hlavně potravní doplňky - to je velký byznys. Vždyť za co jiného jsou lidé ochotni zaplatit tolik peněz než za své zdraví? Poradíme vám, jak snadno na lécích ušetřit.
1 Nezaměňujte doplňky s léky. Nejdůležitější je vědět, že potravní doplňky - mezi které patří většina vitaminů, minerálů, ale také různé rostlinné přípravky - nejsou totéž co léky. Podle toho se také schvaluje jejich uvedení na trh. Výrobce musí pouze prokázat bezpečnost, ne účinnost. Doplněk vám tak neuškodí, ale pomoci nemusí.
Není garantované množství účinné látky. To znamená, že nikdo nekontroluje, zda množství účinné látky uvedené na obale opravdu doplňky obsahují. Může se tak lehce stát, že peníze utracené za multivitaminy nebo třeba rostlinné výtažky jen projdou vaším zažíváním bez jakéhokoli účinku.
2 Informujte se v lékárně. Jak se však v nespočetné nabídce a stále atakující reklamě vyznat? Jediné, co pomůže, je spoléhat se na vlastní rozum a také na lékárníka. Zkuste mu položit otázku: Opravdu si myslíte, že mi to pomůže? Koupil byste si to taky? Lékárníci - pokud se vzdělávají - obvykle dobře vědí, který z preparátů prošel přísnějšími zkouškami, dovedou například doporučit vitaminy nebo přípravky na klouby, které byly schváleny jako léky.
3 Dejte pozor na triky a reklamu. Když jste se rozhodli léčit své zdravotní potíže léky, vyplatí se přemýšlet nad tím, co vám farmaceutické společnosti nabízejí. Pro příklad vezměme firmu, která prodává lék na bolest hlavy za 20 korun. Investovala do reklamy, lék šel na odbyt, ale za rok přišly na trh další obdobné léky a konkurence útočí.
Co udělá firma? Přijde s novinkou: p ř i d á m e k našemu léku vitamin C a uděláme další reklamní kampaň. A později další inovace: buď vyrobíme pilulku, která bude díky kofeinu zabírat rychleji, nebo účinnou látku rozpustíme v sirupu, aby se dětem lépe podávala. Kdo by šetřil na dětech... Původní lék totiž už nikdy nebude stát 20 korun, ale dvojnásobek až trojnásobek. Bude mít však krásnější krabičku a vtipnější reklamu v televizi, a přitom účinek téměř identický jako původní balení za dvacku.
4 Nekupujte kombinované léky. Chcete ušetřit a nevadí vám, že budete muset polykat více tablet nebo si zároveň kapat do nosu? Pak si kupujte jen léky, v kterých je obvykle jen jedna účinná látka. Přípravky, které kombinují více látek a zároveň i více účinků, jsou sice pro pacienta pohodlnější, ale o to dražší.
5 Ptejte se, pátrejte na síti. O volně prodejných lécích není problém sehnat dostatek informací, většina lidí i s minimálními znalostmi biologie je dokáže pochopit. Horší je to s léky na předpis. Tam se pacient dostává opravdu jen do rukou lékaře, případně do zajetí internetových stránek. U lékaře se nebojte zeptat na varianty, které pro vás připadají v úvahu. Možná nějaká firma vyrábí lék se stejnou účinnou látkou za poloviční cenu.
Pokud narazíte na nepřesvědčivou či arogantní odpověď, zamyslete se nad tím, zda můžete takovému doktorovi důvěřovat. O tom, jakou účinnou látku léky obsahují a zda je lze něčím nahradit, se dozvíte i na www.mzcr.cz v sekci Léky.
Zdroj: Mladá Fronta DNES