Přeskočit na obsah

Jak se bude očkovat proti pneumokoku

"Jsem ráda, že se do toho vejdeme. Z pneumokokového onemocnění mám strach, protože kamarádčino dítě kvůli němu málem ohluchlo. Na druhou stranu není očkování zrovna levné, a protože čekám dvojčata, vyšlo by mě téměř na šestnáct tisíc korun," říká 31letá Petra z Plzně.

V březnu se má narodit první potomek i 32leté Plzeňance Janě. Ta ale dítě očkovat nenechá. "Už takhle prodělá spoustu povinného očkování, nevím, jestli není tato zátěž pro dítě větší než riziko možné nákazy. Navíc druhů pneumokokových onemocnění je celá řada, takže i přes to, že dítě vakcíny dostane, může onemocnět," míní nastávající maminka.

Lékaři přiznávají, že se v souvislosti s očkováním mohou vyskytnout některé nežádoucí účinky. "Na druhou stranu je třeba zvážit, že pokud by dítě onemocnělo invazivním pneumokokovým onemocněním, mohlo by dojít k vážnému ohrožení jeho života," poukazuje na možné riziko dětská lékařka Alena Šebková. To největší mají kojenci do jednoho roku života, dále děti do pěti let a lidé starší šedesáti let. Těm stačí už jen jedna vakcína na dobu pěti let.

"V případě pneumokokových onemocnění se sice nejedná o rozsáhlou epidemii, jako u záškrtu nebo spalniček, ale vyskytují se i velmi závažné formy tohoto onemocnění. Očkování účinkuje proti těm kmenům, jež mohou vyvolat i trvalé postižení. Pravděpodobnost, že bude mít nemoc vážnější průběh, se vakcinací snižuje," uvádí Šebková.

Existují různí výrobci, kteří vakcíny nabízejí. "Cena se pohybuje zhruba mezi 1500 a 1800 korunami za jednu dávku," informuje lékařka. U malých dětí jsou potřeba čtyři vakcíny, u osob starších šedesáti let stačí jen jedna dávka na pět let.

"Pro dospělé zajišťuje vakcinaci Státní zdravotní ústav a jedna dávka stojí 600 korun. Některé zdravotní pojišťovny navíc na očkování přispívají," říká Daniela Fránová ze Státního zdravotního ústavu v Plzni.

Pneumokoky jsou bakterie, které se vyskytují všude kolem nás a osídlují oblast nosu a hltanu mnoha lidí. Nejčastěji se s nimi setkáváme jako s průvodci infekcí horních cest dýchacích. Nejrizikovější skupinou jsou kojenci a děti do pěti let, protože nemají ještě dostatečně vyvinutou obranyschopnost organismu.

Odborníci na problematiku pneumokokových onemocnění varují, že až v osmdesáti procentech všech případů propuká u zdravých dětí. Šíří se kapénkovou infekcí od běžných přenašečů, nejsnadněji se přenáší mezi dětmi v kolektivu.

Pneumokokové bakterie mohou být příčinou těžkých onemocnění, jako je zápal plic, otrava krve nebo zánět mozkových blan. Neinvazivní formy infekce způsobují zánět středního ucha, který sice děti na životě neohrožuje, ale nese s sebou riziko zhoršení sluchu.

Regionální deníky, Michaela Kunešová

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené