Přeskočit na obsah

Jihomoravské nemocnice dostanou pětileté smlouvy

Městská nemocnice v Hustopečích dostane místo jednoleté smlouvy tříletou. Pojišťovna tak změnila původní návrh, ve kterém některým páteřním nemocnicím nabídla jen střednědobé smlouvy a chtěla reorganizovat jednotlivé odbornosti a oddělení.

"Je to určitě lepší než to, co pojišťovna navrhovala původně," řekl ČTK ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda. Nemocnice v Kyjově je jedna z páteřních krajských nemocnic. Podle původního návrhu měla dostat střednědobou smlouvu a mělo se jednat o reogranizaci deseti oddělení z 25. "Smlouvu dostaneme na pět let a žádné oddělení nemocnice se neruší," popsal výsledek jednání Svoboda.

Podobně jsou na tom i ostatní krajské nemocnice. Všechny dostanou pětiletou smlouvu zajišťující financování nemocnic ze zdravotního pojištění včetně zachování stávající struktury odborností. Při jednání se vedení kraje opíralo o memorandum, které 9. listopadu podepsal hejtman Michal Hašek (ČSSD), ministr zdravotnictví, šéf VZP a šéf svazu zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Dlouhodobé smlouvy v něm byly zakotveny.

V příštích letech by se mělo zrušit v Česku 6000 akutních lůžek. V Jihomoravském kraji se jich má seškrtat podle hejtmana Haška kolem 560. Na jižní Moravě je celkem 9000 lůžek. Rušení akutních lůžek kritizuje například místopředsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková, podle ní může toto opatření uškodit seniorům.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Bodnár: VZP chce více podporovat prevenci

24. 11. 2021

I když si Všeobecná zdravotní pojišťovna bude muset v příštích letech více hlídat náklady, u cílených bonifikací pro lékaře, které podporují prevenci…