Přeskočit na obsah

Jihomoravský kraj asi vrátí i 90 Kč na pohotovosti

Jižní Morava - Jihomoravští radní změní systém proplácení regulačních poplatků v krajských lékárnách. Místo podpisu darovací smlouvy nabídnou lékárníci zákazníkům slevu. Vedení kraje jedná i o tom, že pacientům odpustí devadesátikorunové poplatky na pohotovosti.

Změna v lékárnách pro lidi znamená usnadnění. "Už nebudou muset podstupovat složitý proces vyplňování darovacích smluv, jejich odevzdávání a ověřování údajů. Přijdou prostě s receptem a dostanou léky. Lékárník spočítá, kolik je třeba zaplatit, a nabídne pacientovi slevu ve výši regulačního poplatku," popsal nový systém jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Změna, kterou radní odhlasovali, se týká lékáren v Ivančicích, Znojmě, Hodoníně a ve Vyškově. Nový systém vstoupí v platnost už 1. února.

Vedení kraje připravuje také další novinky. Poplatky chce proplácet také na pohotovostech. Některé z nich přitom nespadají pod kraj. "Týká se to nemocnic v Boskovicích, Blansku, Hustopečí, brněnské úrazovky a fakultní dětská nemocnice v Černých Polích. V uplynulém týdnu jsem mluvil s řediteli všech těchto zařízení a naprostá většina z nich se chce do systému vracení poplatků zapojit," řekl krajský radní pro oblast zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Podle Ryšavého může nový systém začít fungovat na začátku března, kraj ho však musí ještě doladit. "Pro zařízení, která nespravuje kraj, je totiž systém darovacích smluv nový a administrativně náročný," řekl Ryšavý.

Proti změně je Fakultní nemocnice Brno, pod kterou spadá dětská nemocnice se čtyřiadvacetihodinovou pohotovostí. Ředitel největšího zdravotnického zařízení na jihu Moravy Roman Kraus návrh Ryšavého rezolutně odmítá. "Jako občan i ředitel státního zařízení dodržuji zákony České republiky. A zatím platí nařízení, který regulační poplatky předepisuje. Ptáte- li se na můj názor, poplatky význam mají. Podstatné ale je, že jsou dané legislativou," řekl Kraus.


Rozporuplné reakce vyvolala i změna v proplácení poplatků v krajských lékárnách. "Je v tom teď ještě větší nepořádek. Navíc kvůli poplatkům živoří malé lékárny, kterým utíkají zákazníci. Politika přece nesmí být nadřazená zákonům," myslí si zaměstnankyně jedné z krajských lékáren. Nepřála si však kvůli obavám z˙problémů v práci uvést své jméno.

Ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová nicméně doufá, že změna lékárnám uleví. "Darovací smlouvy musíme schovávat a později posílat krajskému úřadu. Pokud tohle nový systém odstraní, pomůže nám to. A pacienti to také uvítají. Kvůli stížnosti jedné ze soukromých lékáren, která se cítila znevýhodněná, od listopadu poplatky proplácet nesmíme. Zejména starší pacienti přitom byli s darovacími smlouvami velmi spokojení," podotkla Seidlová.

Regionální deníky, Lucie  Hrabcová

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…