Přeskočit na obsah

Jihomoravští záchranáři zkrátili dobu dojezdu k nemocným

Jihomoravští záchranáři zkrátili dobu, za kterou jsou schopni přijet k nemocnému. Umožnila jim to nová auta. Druhým rokem po sobě nakupuje záchranná služba nové sanitky, které dovolují razantnější jízdu. Například na Blanensku, kde jsou silnice ve špatném stavu a hodně zatáček, se dojezdová doba zkrátila až o pět minut, řekl novinářům ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Luděk Kašparovský.

Loni dostali záchranáři 11 nových sanitek, letos dalších devět. Podle hejtmana Stanislava Juránka patří nové vozy k tomu nejlepšímu, co lze v Evropě sehnat. Jedno auto stojí 2,1 milionu korun, nákupy platí jako zřizovatel Jihomoravský kraj. Dobu dojezdu zkracuje také to, že dispečeři na centrále v Brně na monitoru vidí, kde je aktuálně která sanitka. K nemocnému tak mohou poslat nejbližší vůz bez ohledu na hranice okresů.

v Nové sanitky jsou podle Kašparovského vybaveny moderní technikou. "Jedním z přístrojů je defibrilátor a monitor současně, který umožňuje dálkový přenos EKG křivky přímo na brněnské koronární jednotky," řekl. Lékaři tak mohou sledovat zdravotní stav nemocného ještě předtím, než k nim přijede.

Záchranáři při nákupu vybavení dbají i na bezpečnost. Nové sanitky jsou žluté s bílými a červenými reflexními pruhy. Za šera je tak prý řidiči vidí lépe než staré bílé sanitky. Navíc jsou lépe rozeznatelné od vozů dalších zdravotnických dopravců, řekl Kašparovský.

Záchranáři letos spustili i další novinky - pro veřejnost mají na adrese www.zzsjmk.cz nové internetové stránky. Lidé tam najdou například video s nahrávkou první pomoci. Uvidí na ní, jak provést masáž srdce a umělé dýchání u dospělého člověka, dítěte a novorozence. Podle ředitele lidé tyto vědomosti stále nemají. "Když chtějí pomoci blízkému člověku, neví, jak na to. I když se to učí ve škole," řekl.

v Záchranáři také mají pro své klienty nové letáky. Jeden z nich je určen pro rodinu člověka, kterého sanitka odveze do nemocnice. Obsahuje kontakty do nemocnice a odpovědi na nejčastější otázky. Ze druhého zájemci zjistí, jak poskytnout první pomoc.

Jihomoravská záchranná služba má 23 stanovišť a 75 sanitek. Loni na její dispečink telefonovalo téměř 200.000 lidí, záchranáři uskutečnili 73.000 výjezdu. Ujeli při nich bezmála dva miliony kilometrů a nalétali 370 hodin. Nejčastěji pomáhali lidem se srdečními obtížemi.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…