Julínek chce zamezit výrobcům léčiv v uplácení lékařů
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce zamezit farmaceutickým firmám v uplácení lékařů. Úředníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kteří mají na starosti reklamu na léky, začnou chodit na přepadové kontroly k doktorům i na různé firemní akce, které výrobci léků pro lékaře pořádají. Zjednoduší se také přístup kontrol do účetnictví firem a pravomoc dávat jim vyšší pokuty, pokud poruší zákon o regulaci reklamy. Informuje o tom server iHned.cz.
"Korupce farmaceutických firem vůbec není výjimečným jevem. Pokud lékař jede za peníze farmaceutické firmy na dovolenou a slíbí za to předepisovat její léky, tak to není marketingová aktivita za hranicí zákona, ale čistá a pustá korupce," řekl serveru první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.
Česká televize před týdnem zdokumentovala, jak firma Actavis pozvala desítky lékařů na luxusní dovolenou do Egypta. Loni v říjnu HN popsaly, jak společnost Apotex posílala urology za předepisování léků na safari do Keni.
"Regulace farmaceutického byznysu musí být mnohem přísnější. Lékový byznys je velmi výdělečný, to znamená, že se nebavíme o pokutách v řádech statisíců a milionů, ale v řádech desítek milionů," dodává Šnajdr.
Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka považuje za nejpřínosnější návrh na neočekávané návštěvy akcí, jež firmy pro lékaře pořádají. Zvýšení pokut naopak podle něj nic moc nového nepřinese. "Vždyť jsou už známy dva konkrétní případy podezření z korupce - a nikdo za ně dosud nedostal žádnou pokutu, řekl Ondráčka. Stejně tak lze podle něho těžko něco čekat od nových kontrol účetních knih. Finanční úřady by prý měly využít současných možností a hospodaření firem důsledně prověřovat.
Zdroj: ČTK