Přeskočit na obsah

Julínek je nejohroženějším členem kabinetu, odstupovat nehodlá

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) patří k nejohroženějším členům současného kabinetu. Mnozí kritici přičítají neúspěch v krajských volbách právě regulačním poplatkům u lékaře, v nemocnici a lékárně, které Julínek od ledna zavedl pro pacienty. Podle kritiků ministr špatně vysvětlil občanům reformu. K odstoupení vyzval Julínka jeho stranický kolega poslanec Boris Šťastný i koaliční poslankyně zelených Kateřina Jacques.

Julínek dnes uvedl, že nemá v úmyslu odstupovat a že cítí podporu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Chce dokončit reformu, vládě již předal tři reformní zákony o zdravotních službách a novelu zákona, která mimo jiné umožní lidem připlatit si na nadstandard či rodičům nechat z peněz pojištění očkovat děti nově proti pneumokoku.

"Jestliže je to reformní vláda, musí mít reformního ministra zdravotnictví. Kdo říká, že má Tomáš Julínek odejít, říká, že tato vláda nemá být reformní. Pak ale padá její hlavní důvod existence," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Podobně jako Julínek se setkali s kritikou jeho předchůdci v čele resortu, pokud se pokusili o jakékoli reformní kroky. Přitom většina přebírala tento post právě s úkolem reformy provést.

Průměrná "životnost" ministra zdravotnictví se proto pohybuje kolem 1,5 roku. Nedosáhl jí první polistopadový ministr profesor Pavel Klener, což ale souvisí s rychlými proměnami v porevolučních dobách. Jeho nástupce Martin Bojar už dvěma roky a čtyřmi dny ve funkci průměr překročil.

Zatím nejdéle vydržel v čele ministerstva ministr ČSSD Bohumil Fišer - 2 roky, pět měsíců a sedm dní. Na druhém místě pomyslného žebříčku skončil ministr ODS Luděk Rubáš se dvěma roky, třemi měsíci a 19 dny. Třetí příčku obsadil ministr ODS Jan Stráský se dvěma roky, dvěma měsíci a 19 dny.

V dosavadní délce mandátu je Julínek čtvrtým nejúspěšnějším ministrem, k dnešku řídí resort dva roky, jeden měsíc a 19 dní. Pokud vláda při dnešním sněmovním hlasování obstojí, může si Julínek dělat naději na rekord.

V kuloárech se už dříve objevily spekulace, že by Julínka mohl nahradit například dosavadní hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS), hovořilo se také o řediteli Fakultní nemocnice Hradec Králové Leoši Hegerovi či poslanci ODS Borisi Šťastném.

Pokud by vláda padla a křeslo ministra by získala ČSSD, nemá exministr zdravotnictví a kandidát na hejtmana Středočeského kraje David Rath už zájem. Již dříve řekl, že pokud by někdy byl ve vládě, chtěl by křeslo ministra vnitra.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…