Julínek po volbách: zavedení poplatků nebylo špatným krokem
Ani po prohraných krajských volbách si občanský demokrat a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nemyslí, že zavedení poplatků ve zdravotnictví bylo špatným krokem. Vyplynulo to z jeho vyjádření na veletrhu Medical Fair v Brně. Podle Julínka se sice nabízí otázka, zda se ministerstvo nemělo zdravotnickým poplatkům zcela vyhnout. Dopady zavedení poplatků ale chválil.
ČSSD využila poplatky u lékaře jako hlavní téma před krajskými volbami, které o víkendu drtivě vyhrála. "Měli jsme tušit, že se to stane volebním tématem a vytáhne to k urnám lidi, kteří pravděpodobně nikdy volit nebyli," řekl Julínek. Na druhou stranu si prý nedovede představit, že by ČR byla výjimkou ve světě a neměla alespoň základní symbolický poplatek. A kdyby prý se zavedením poplatků přišel později a předtím se věnoval jiným změnám, populistické debatě by se stejně nevyhnul. "Jen by to byla hrozba před zavedením poplatků. Takto jsme je zavedli, regulačního efektu jsme dosáhli a to mnohem většího, než jsme čekali," řekl ministr s tím, že novinka přinesla jasný efekt a čísla o něm vypovídají.
Podle tazatele na diskusi Julínka s lékaři mohl možná ministr nejprve řešit kvalitu zdravotní péče, služby a standardy a teprve pak mluvit o placení. Ministr takovou interpretaci odmítl. Podle něj to nebylo tak, že by na ministerstvu nejprve zavedli poplatky a teprve pak se pustili do řešení dalších věcí. S tvorbou zákonů prý na úřadu začali okamžitě. Legislativní proces však má své zákonitosti a trvání, řekl. "My jsme museli projít tím martýriem, odsouhlasit to na vládě, pak se teprve pustit do paragrafového znění," popsal ministr. Vytvořit zákony navíc podle něj nebylo jednoduché i proto, že jsou plné zdravotnických termínů.
Ministr zároveň kritizoval své oponenty. "Plno lidí se v tom neorientuje a vytvářejí poplašné zprávy," řekl. Nyní se prý nenechá "zmást politickou iracionalitou, která se rozpoutala teď po volbách".
Julínek připomněl, že před zavedením poplatků čeští pacienti péči nadužívali, kontaktů se lékařem měli prokazatelně víc než v jiných zemích. "Utratili jsme za nadužívání několik miliard," řekl. Dodal, že pětitisícový limit zavedený zároveň s poplatky pomohl chronicky nemocným, kteří nyní dostávají peníze zpět. "Ten poplatek jen připomíná, že péče něco stojí, a vede ho (pacienta) k jiné komunikaci s lékařem," uvedl.
Zdroj: ČTK