Julínek slíbil lékařům, že nerozšíří kompetence lékárníků
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) slíbil dnes lékařům, že kompetence lékárníků nerozšíří, takže nebudou moci prodat bez receptu některé léky, které jsou zatím jen na recept. S šéfy sdružení praktiků, pediatrů a gynekologů se dohodl, že do skupiny léků bez receptu s omezením zařadí jen ty, s nimiž budou lékaři souhlasit. Předběžně je shoda jen na pseudoefedrinu, z něhož se vyrábějí nelegální drogy.
"Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením bude především pro léky s pseudoefedrinem; tím přispíváme k boji proti kriminalitě. Také tam budou léky, na kterých se dohodneme," řekl novinářům ministr.
Člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek potvrdil, že lékaři souhlasí s tím, aby se skupina volně prodejných léků rozšířila. "Shoda je, že zařazování bude podle odborných kritérií, nikoli podle politických tlaků, nebo lékárenských či distributorských lobby," řekl.
Součástí debaty bude i to, zda je před vydáním léku nutné klinické vyšetření. To může dělat jen lékař, takže u přípravků s tímto omezením automaticky padá možnost, že by je vydával lékárník.
Podle Jelínka byla dnes shoda také v tom, že pokud některé léky budou navrženy do skupiny volně prodejných a lékaři předloží vážné námitky, že by to mohlo pacienta poškodit, budou přeřazeny do kategorie výdej s omezením. "Zatím víme o jediné účinné látce, a to je pseudoefedrin," řekl.
Nové rozdělení léků by mělo být od ledna 2009. Pacientům by se zároveň měl usnadnit přístup k některým přípravkům tím, že by je mohl napsat nově i praktik. Jelínek řekl, že některé nemoci léčí specialista i praktik. Pokud nyní ale chce praktik napsat konkrétní lék, který smí napsat jen specialista, musí svého pacienta pro recept poslat k němu.
Schůzka ministra s lékaři je reakcí na návrh seznamu, který dal zdravotnické veřejnosti k vyjádření Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na seznamu byly například přípravky na vysoký tlak či cholesterol. Lékaři varovali, že užívání těchto léků bez lékařské kontroly může pacienta ohrozit na zdraví, případně i na životě.
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek viděl za tímto návrhem lobby farmaceutických firem, podle něj by si přišly ročně navíc na dvě miliardy korun. Celkově se v Česku spotřebují ročně léky za zhruba 60 miliard. Kubek navrhl, aby naopak lékaři dostali možnost vydávat léky přímo v ordinaci. Julínek to odmítl.
Zdroj: ČTK