Přeskočit na obsah

Julínek vytvořil ucelený reformní plán, zatím nic neprosadil

Letos poprvé od roku 1989 vznikl ve zdravotnictví ucelený reformní plán, který vymezil práva pacientů a měl jim umožnit připlatit si na lepší péči nebo operaci u profesora. Lidé by volili mezi pojistnými plány z nabídky zdravotních pojišťoven, které se měly změnit v akciové společnosti a následně se privatizovat. Do zdravotnictví by naplno zasáhl trh. Změnu od ledna předznamenaly regulační poplatky jako průlom do dosud "bezplatného" zdravotnictví. Spory o to, zda a kdo je má platit, ale po roce téměř zničily i celou reformu.

Ministru Tomáši Julínkovi (ODS) se z ní nepodařilo zatím nic prosadit. Vláda první část schválila, normy však nemají podporu jistou ve sněmovně ani u koalice. Opozice je odmítá, odbory, lékařská komora i pacienti jsou proti.

V ohrožení jsou i regulační poplatky. V květnu se jimi zabýval Ústavní soud a 30 korun u lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost zachoval. Těsně před Vánocemi poslanci všechny poplatky zrušili. Zatím se platí dál. Poplatky se bude v lednu či únoru zabývat Senát, asi normu vrátí sněmovně. ODS pak chce vyjednat kompromis.

Kraje vedené ČSSD na zrušení nečekají, budou hradit poplatky ve svých zařízeních formou daru. ČSSD plní slib, s nímž vyhrála krajské volby. Platit budou i kraje, kde ČSSD je v koalici s ODS. Julínek to spolustraníkům vytkl. Ministerstvo hodlá proti těmto krajům zasáhnout.

Nejistá je i ministrova pozice. Lidovci, zelení i mnozí v ODS přičítají reformám neúspěch v krajských a senátních volbách. Julínek může přijít o křeslo. Rozhodnutí oznámí premiér Mirek Topolánek (ODS) po Novém roce.

Podle kritiků neumí Julínek reformu vysvětlit a získat pro ni podporu. Tvořil ji prý "ve skleněném akváriu" na ministerstvu a nepřizval experty. Ministr oponuje, že na reformě pracoval roky, jeho záměry byly známé. Reforma plní sliby vládního prohlášení. Ve Zprávě o stavu, vývoji a výhledu českého zdravotnictví, která vznikla ve vládním projektu kulatého stolu, dal podklady i pro další rozhodování.

Julínek chtěl reformu provést několika zákony: o zdravotních a specifických zdravotních službách, zdravotnické záchranné službě, veřejném zdravotním pojištění, zdravotních pojišťovnách, úřadu pro dohled nad pojišťovnami a univerzitních nemocnicích. Odpor vzbudil plán, aby nemocnice a pojišťovny byly akciovými společnostmi a tvořily zisk. Kritici v tom viděli krok k privatizaci a rozkradení majetku zdravotnictví.

Proti demonstrovaly v květnu odbory, přidaly se vysoké školy, petici proti přeměně fakultních nemocnic na akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit podepsaly tisíce lidí. Univerzita Karlova pohrozila, že na svých lékařských fakultách a fakultě farmaceutické ukončí výuku. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek vyzval premiéra, ať Julínka "pro nekompetentnost" odvolá. Další výzvy zazněly od lékařské komory, odborů a Svazu pacientů. Topolánek je odmítl.

Svaz pacientů podpořený ČSSD vytvořil v opozičním projektu Hranatého stolu vlastní projekt reformy. V petiční akci proti poplatkům a privatizaci nemocnic a pojišťoven získal desetitisíce podpisů.

Julínek poté rozdělil reformu na dvě části: v první byly tři normy o službách a novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Očekával, že jako "nekonfliktní" projdou. V druhé části zůstaly "sporné" normy o pojišťovnách, pojištění a univerzitních nemocnicích. U první části chtěl ministr stihnout, aby platila od ledna 2009, u druhé se smířil s odkladem.

Zatím ale neprošla ani první část. KDU-ČSL odmítla úpravu umělého oplodnění i to, aby potrat podstupovaly v ČR i cizinky. Ministr reagoval, že Česko se musí přizpůsobit evropskému právu.

Hlavní spor byl o vymezení standardu hrazeného ze zdravotního pojištění a nadstandardu, na který se dá připojistit. Původní návrh se dal vyložit tak, že pojišťovny uhradí jen nejlevnější péči. Koalice se proto shodla, že ustanovení o standardech a nadstandardech začne platit, až odborníci standardy zveřejní. Zatím se rozsah péče z pojištění nemění.

Julínek si letos vysloužil kritiku i za "rušení" některých traumacenter a onkologických center, jimž odebral status, tím pádem i evropské dotace. Chce zlepšit péči jejím soustředěním. Audit čeká i kardiocentra.

Nekonfliktní bylo snad jen jedno letošní Julínkovo opatření - změny v systému stanovení cen léků a jejich úhrad ze zdravotního pojištění. Umožnilo příliv moderních léků. Od ledna 2008 vznikla nová kategorie léků bez lékařského předpisu s omezením. Po roce do ní budou jako první zařazeny léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Narkomani ho zneužívají k výrobě drog, a tak se budou prodávat jen na průkaz.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…