Julínek vyzval levici
Stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek vyzval dnes poslance sociální demokracie a KSČM, aby přehodnotili svoji podporu zákazu změny právní formy nemocnic ve vlastnictví krajů. Novelu zákona, která by pozastavila převody nemocnic v majetku krajů na obchodní společnosti, v pondělí vetovat prezident Václav Klaus. Předloha tak míří zpátky do sněmovny, kde ještě mohou poslanci Klausovo veto přehlasovat.
Další snahy o prosazení předpisu by podle Julínka vedly k destabilizaci krajských nemocnic a dalšímu prohloubení krize českého zdravotnictví. "Nezahlcujme Ústavní soud parlamentní arogancí a politikařením. Problém není v právní formě nemocnic, ale v kvalitě péče o pacienty," uvedl Julínek v prohlášení, které zaslal ČTK. Společně by se měli zákonodárci spíš věnovat řešení krize ve zdravotnictví, jejímiž projevy jsou korupce, nerovnost v přístupu k péči nebo zvyšování zadlužení systému.
Prezident České lékařské komory David Rath považuje prezidentovo veto za aktivistický postoj čestného předsedy ODS. Hejtmanům, mezi nimiž převažují členové ODS, tak podle něj Klaus vytvořil časové okno, aby převedli nemocnice z vlivu státu do oblasti, kde se může majetek "rozplynout do soukromých rukou kamarádů za směšné ceny". Rath v prohlášení pro ČTK varuje před zhoršením dostupnosti zdravotní péče a vytunelováním majetků, které dosud byly pod dohledem státu.
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) věří, že sněmovně se prezidentovo veto přehlasovat podaří. Další přesvědčovací kampaň pro poslance nechystá, stačil by jí prý počet poslanců, který pro to zatím hlasoval. Dolní komora prezidenta možná opravdu přehlasuje, protože KSČM a ČSSD, které zákon prosazují, mají ve dvousetčlenné sněmovně pohodlnou většinu 111 hlasů. K přehlasování prezidenta je třeba aspoň 101 hlasu.
Zástupci obou klubů už pondělí ČTK potvrdili, že novelu opět podpoří. Zastánci zákona se obávají, že se obchodní společnosti soustředí jen na ziskové obory a zdravotní péči nezachovají v plné šíři. Dostupnost péče pro občany tak bude omezena. Podle novely mají kraje s privatizací nemocničních zařízení vyčkat do přijetí zákona o neziskových organizacích. Hejtmani ale míní, že to znemožňuje rozumnou správu nemocnic, což může znepříjemnit jejich fungování do budoucna. V případě, že zákon sněmovna přijme, jsou připraveni obrátit se na Ústavní soud.
Ve sněmovně sice početně převažují zastánci novely, roli ale bude hrát i aktuální účast při hlasování. Prezident totiž obdobný zákaz převodů nemocnic již jednou vetoval a sněmovna ho pak letos v únoru přehlasovat nedokázala. Sociální demokraté a komunisté v té chvíli neměli v jednacím sále dost poslanců.
Zdroj: ČTK