Přeskočit na obsah

Jurásková obvinila lékaře z nezájmu o vakcinaci proti H1N1

S očkováním se podle Juráskové nezačalo pozdě a je bezpečné. Praktičtí lékaři ale nemají dostatek informací a ani se je nesnaží získat, dodala.

Proti prasečí chřipce se v Česku očkuje druhý týden, vakcínu dostávají zdravotníci a lidé se závažným chronickým onemocněním. Zájem však je poměrně malý. "Já si nemyslím, že to je vina ministerstva... Domnívám se, že to je dílem zásluhou médií a dílem zásluhou samozvaných epidemiologů a vakcinologů, kteří se mezi zdravotníky objevili," řekla v neděli Jurásková.

Kriticky se vyslovila k praktickým lékařům a jejich přístupu k očkování. Většina praktických lékařů si podle listopadového průzkumu myslí, že očkování začalo pozdě a je nedostatečně otestované. Nedostatky spatřují i v jeho organizaci. Většina dotázaných si navíc myslí, že prasečí chřipka je mediální bublina a dvě třetiny lékařů se nechtějí nechat očkovat. Někteří zdravotníci se v minulých dnech například odmítli nechat očkovat s tím, že je to zbytečné nebo rizikové.

"Praktičtí lékaři jsou odborníci, kteří bohužel nemají dostatek aktuálních informací. Bylo zjevné, že je ani nehledají," uvedla Jurásková s tím, že ministerstvo se snažilo doručit informace do ordinací poštou a s výrobcem vakcíny pořádá semináře.

"Už si nedovedu představit, jakým způsobem praktické lékaře přesvědčit o tom, že ta vakcína je v pořádku, když oni tvrdí naprosto nesmyslné informace," řekla ministryně. Dodala, že očkovací látka Pandemrix má "všechny atesty evropských autorit". "Ona nebyla propuštěna k české populaci bez toho, aniž by byly provedeny řádné klinické studie," dodala.

Stejně tak nesouhlasí s tím, že by se s očkováním začalo pozdě. "Celý svět v podstatě v tuto chvíli očkuje," řekla s tím, že 15 států používá vakcínu Pandemrix. Ostatní země mají přitom podle ní vrchol chřipkové vlny již za sebou a v Česku epidemiologové očekávají vrchol v druhé polovině prosince.

"Informace o tom, že je chřipka rozběhlá a že už teď je nesmyslné očkovat, jsou liché. Zejména z toho důvodu, že mám informace o tom, že vakcinologové spekulují, že by chřipka mohla jít i do druhé vlny, která by proběhla v příštím roce, a to očkování ty pacienty samozřejmě bude chránit i proti té další vlně," uvedla ministryně.

Vakcinace se z rozhodnutí vlády rozšířila pátečním pokynem Juráskové i na chronicky nemocné děti od deseti let. Ministryně uvedla, že úřad k tomu nyní přistoupil proto, že byly dokončeny studie, které prokázaly bezpečnost očkování u této věkové kategorie. Evropský úřad pro kontrolu léčiv (EMEA) v pátek upozornil, že očkování proti prasečí chřipce vakcínou Pandemrix může vyvolat u dětí ve věku od šesti měsíců do tří let po druhé dávce horečku.

Jurásková řekla, že očkování dětí mladších deseti let by připadalo v úvahu ve chvíli, kdy by byla vakcína schválená i pro tuto věkovou skupinu. Informace o vedlejších účincích u malých dětí jsou podle Juráskové jen dílčí výsledky klinických studií, které zatím nebyly ukončeny.

Prasečí chřipka si dosud v Česku podle Juráskové vyžádala 27 lidských životů. "Všichni z těchto zemřelých měli nějaké chronické onemocnění," řekla Jurásková. Nová chřipka byla zatím oficiálně potvrzena u téměř 900 lidí. Podle výpočtů hygieniků je ale infekcí víc, počet nákaz pandemickým kmenem chřipky přesahuje 100.000. Prasečí chřipka má zatím u většiny lidí mírný průběh. Během pandemické vlny se ale virus může podle lékařů měnit a v druhé vlně pandemie, kterou epidemiologové očekávají koncem zimy či na jaře, již půjde o závažnější onemocnění.

Každý rok zemře v Česku na sezonní chřipku asi 2000 lidí. Chřipková sezona bývá od října do března, tedy 20 týdnů.

ČTK, har

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené