Přeskočit na obsah

Jurásková: Zrušení poplatků je hazard

Sociální demokraté začali včera tvrdě tlačit na novou ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, aby přestala obhajovat zdravotnické poplatky. ČSSD dokonce pohrozila, že by právě kvůli pozitivnímu vztahu Juráskové k poplatkům nemusela dát úřednické vládě důvěru.

"Vztah paní ministryně Juráskové k poplatkům komplikuje situaci v poslaneckém klubu sociální demokracie z pohledu podpory vzniku překlenovací vlády," upozorňuje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nová ministryně ale ČSSD jednoznačně vzkazuje: Na to, že bych díky vašim výzvám změnila svůj názor na poplatky, raději co nejdřív zapomeňte.

"Stojím si za tím, že poplatky jsou prospěšné. Já jsem v tuto chvíli zodpovědná za to, jak bude poskytována zdravotní péče v České republice. Víme, že se dostáváme do velmi obtížných let. A jestliže je letošní rok díky rezervám zdravotních pojišťoven dost peněz na hrazení zdravotní péče, tak příští rok už ty rezervy nebudou. My si nemůžeme dovolit hazardovat s finanční stabilitou systému tím, že zrušíme poplatky," řekla včera v rozhovoru pro HN Jurásková.

Podle ní mají zdravotnické poplatky významný regulační efekt, díky kterému ušetřily pojišťovny miliardy korun, které můžou dát na léčení vážně nemocných pacientů.

Jurásková ale zároveň připouští, že bude o postoji nové překlenovací vlády k poplatkům jednat i s premiérem Janem Fischerem. Ani on prý ale Juráskovou nepřesvědčí, že by se měla poplatků vzdát. Naopak se bude snažit přesvědčit českého premiéra, že poplatky jsou správné.

"Po zrušení poplatků by byl mnohem větší tlak na to, aby jejich výpadek hradil stát, což je vzhledem k napjatému rozpočtu dost nereálné. Proto hrozí, že zrušení poplatků bude znamenat méně peněz ve zdravotnictví, což s sebou ponese snížení komfortu, na který jsou pacienti zvyklí," varuje Jurásková.


Hospodářské noviny, Petr Vašek

 

Poplatky ohrožují vládu

- ČSSD vadí, že nová ministryně obhajuje placení u lékaře - Poslanci chystají další omezení poplatků

Stačila jediná schůze sněmovny o poplatcích a dohoda mezi ODS a ČSSD na nové vládě je znovu ohrožená. Sociálním demokratům se vůbec nelíbí, že "úřednická" ministryně zdravotnictví Dana Jurásková je jednoznačnou obhájkyní zdravotnických poplatků.

Socialisté dokonce pohrozili, že kvůli tomu nedají důvěru překlenovací vládě Jana Fischera. Bez hlasů ČSSD přitom nemá Fischer šanci důvěru získat.

"Pokud by paní ministryně převzala štafetu po padlém Julínkovi s Cikrtem, tak pro mě i pro další poslance z ČSSD bude velmi problematické této vládě vyslovit důvěru," pohrozil včera stínový ministr zdravotnictví David Rath. Se svou hrozbou přitom není sám. Stejně včera mluvili i místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka.

O něco diplomatičtější byl šéf strany Jiří Paroubek. I on ale potvrdil, že poplatky jsou pro ČSSD před evropskými a sněmovními volbami zásadní téma. "Ve středu řekneme, co si od vlády přejeme, a také to, co si nepřejeme. Poplatky jsou pro nás přitom samozřejmě stěžejním tématem," řekl včera HN Jiří Paroubek.

Premiér Jan Fischer nechtěl výhrady ČSSD komentovat.

Poslanci včera po bouřlivé debatě poslali do závěrečného projednávání jak návrh komunistů na úplné zrušení poplatků, tak i návrh ČSSD, který počítá se zrušením všech poplatků pro děti do 19 let, důchodce, dárce krve, invalidní důchodce a lidi, kteří mají méně než 2,5násobek životního minima. Zatímco pro návrh KSČM chybí ve sněmovně jeden hlas, návrh socialistů má velkou šanci projít.

ČSSD ale včera na druhou stranu utrpěla další "poplatkovou ránu". Krajský soud v Ostravě včera vydal předběžné opatření, které zakazuje Moravskoslezskému kraji pod vedením ČSSD proplácet poplatky v nemocniční lékárně v Novém Jičíně. "Rozhodnutí soudu budeme respektovat a poplatky proplácet nebudeme. Odvoláme se," říká hejtman Jaroslav Palas.

Hospodářské noviny, Petr Vašek

 

Sněmovna se přiblížila zrušení poplatků

Poslanci včera udělali velký krok ke zrušení nebo výraznému omezení zdravotnických poplatků. Do závěrečného, třetího čtení ve zkrácené 48hodinové lhůtě poslali návrh Moravskoslezského kraje a KSČM.

Soc. dem. ale včera také uvedla, že nemusí podpořit vládu Jana Fischera, pokud bude na poplatcích trvat. Nelíbí se jí totiž kladný postoj nové ministryně zdravotnictví Dany Juráskové k poplatkům. Ministryně je i včera razantně obhajovala.

"My od ní (Juráskové) očekáváme, byť je navržena ODS, že k poplatkům a jejich zrušení zaujme minimálně neutrální postoj," prohlásil stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

K pohrůžce ČSSD se vyjádřil i Fischer v Bruselu. "Já to slyším poprvé. Rozhodně nejsem ve stavu, abych to komentoval," řekl.

Především hlasy ČSSD a komunistů, k nimž se přidali i nezařazení Věra Jakoubková, Olga Zubová a lidovec Ludvík Hovorka, se opozici podařilo zkrátit lhůtu pro třetí čtení ze 72 na 48 hodin. O poplatcích tak poslanci rozhodnou již v pátek.

ODS naopak neprosadila, aby se návrhy vrátily do výborů, což by znamenalo další zdržení. Poté, co hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas navrhl zkrácení lhůty, Petr Pleva o ODS řekl, že Palas není poslancem a nemůže tedy nic takového navrhovat.

Po poradě s legislativním odborem Sněmovny se ale zjistilo, že o zkrácení lhůt může požádat i předkladatel, který není členem Sněmovny.

Debata bouřlivá

Přestože se už Sněmovna o poplatcích baví dva roky, opět byla debata kolem nich velmi bouřlivá. Rath označil poplatky, především za položku na receptu, za "nejabsurdnější a nejnesmyslnější". Hovorka řekl, že význam má poplatek za hospitalizaci v případě dospělých lidí a poplatek za položku na receptu.

Jurásková poplatky hájila slovy: "Jsou nepopulární, ale fungují." Nato řekl Rath: "Vystoupení mě uvrhlo do pocitu beznaděje, protože ministři se mění a duch Julínka s Cikrtem, zdá se, na ministerstvu kraluje."

Pavel Kováčik (KSČM) Juráskové poděkoval za odvahu, protože "to není žádná legrace", ale dodal, že tím legrace končí.

"Za koho jako nezávislá, nepolitická ministryně ve vládě je, ukázala hned její první slova. Ta jsme slyšeli opakovaně z úst ministra Julínka, náměstka Šnajdra a mnoha dalších." Podle jeho slov prvním krokem slušné reformy je poplatky zrušit.

Jozef Kochan (ODS) řekl, že poplatky podpořily rozvoj celého zdravotnictví: "V tíživé hospodářské situaci zrušení poplatků je skutečně ne hřebík do rakve českého zdravotnictví, ale skoba. Pomáhej nám Bůh."

Miroslav Kalousek (KDUČSL) zase řekl, že "pro dostupnou zdravotní péči pro všechny pro budoucnost je nezbytné více spoluúčasti, více spoluúčasti, více spoluúčasti".

Právo,  Václav Pergl

 

Poslanci jsou krok od zrušení poplatků

PRAHA Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková včera zažila ostrý nástup do funkce. Den po svém uvedení do úřadu marně bránila v ostré debatě ve sněmovně regulační poplatky. Zcela jednoznačně se postavila za současný systém poplatků. Tím rozlítila některé poslance ČSSD natolik, že hrozí, že možná nedají vládě premiéra Jana Fischera důvěru.

"Zachování poplatků ve zdravotnictví není ideologie, je to postoj založený na faktech," přesvědčovala Jurásková poslance. Rath namítal, že poplatky jsou politické téma. "Ministryně nás zaskočila. Očekávali jsme od ní neutrální úřednický postoj. Z pozice ministryně do toho neměla zasahovat, její úkol je zabývat se každodenními problémy ministerstva," uvedl Rath.

Finální hlasování čeká poslance v pátek. Na stole budou mít hned několik návrhů. Kromě úplného zrušení i zrušení pro důchodce, děti do 19 let, dárce orgánů a krve a lidi s příjmem nižším než 2,5násobek životního minima. Tento návrh by podle Ratha znamenal, že by povinnost platit poplatky zůstala asi pro třetinu pacientů.

LN, ač

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…