Kanada jako první země na světě omezí používání bisfenolu A
Kanada se stane první zemí, která omezí dovoz a používání výrobků obsahujících všudypřítomnou chemikálii bisfenol A (BPA). Kanada tuto látku, která je například v plastikových lahvích a dětských lahvičkách, oficiálně označila za "nebezpečnou substanci", píše agentura AP.
Kanadská vláda zveřejnila své rozhodnutí připojit BPA na seznam toxických látek v pátek v deníku Canada Gazette. Toto rozhodnutí následuje šest měsíců poté, co kanadský ministr zdravotnictví Tony Clement překvapil chemický průmysl, když BPA označil za nebezpečnou a dodal, že zvažuje zákaz této látky v dětských lahvičkách.
Organickou látku bisfenol A připravil v roce 1891 ruský chemik Alexandr Dianin a v současnosti je využívána především při přípravě polykarbonátových plastů. Z nich se vyrábějí kromě nádob na tekutiny a kojeneckých lahví také například nosiče CD a DVD, plastové příbory či dózy na potraviny. Bisfenol A se také využívá k ošetření vnitřního povrchu konzerv. BPA nachází stále širší použití rovněž ve stavebnictví, elektronice, medicíně, potravinářském průmyslu i jinde, jeho roční světová produkce se pohybuje kolem 3 milionů tun a rok od roku roste.
Laboratorní testy potvrdily, že bisfenol A se dostává do potravin, které jsou v kontaktu s polykarbonáty, a lze jej dokázat v krvi lidí, kteří takové potraviny konzumují. V září 2008 informoval server NewScientist, že bisfenol A uvolňovaný z plastových lahví může způsobovat onemocnění srdce a diabetes II. typu.
Podle Clementa je BPA chemikálií, která ohrožuje zdraví lidí, především novorozeňat a dětí. Clement se přitom odvolává na studie vědců, kteří dlouhodobě zkoumají možné dopady BPA na reprodukční schopnosti člověka. Mnozí vědci věří, že tato látka může působit jako hormon estrogen a studie na zvířatech ji spojují se zvýšeným rizikem rakoviny prsu či prostaty.
Evropská unie a americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) zatím bisfenol A označují za bezpečnou látku. FDA nicméně čeká na nezávislou zprávu zvažující rizika této chemikálie, výsledky této studie by měly být známy koncem října. Omezení BPA zvažuje několik amerických států, někteří výrobci už začali propagovat dětské lahvičky bez BPA a některé obchody odmítají dětské výrobky obsahující tuto chemikálii prodávat.
Zdroj: ČTK