Kardiologové varují před nárůstem srdečních vad
Vážený pan Ing. Petr Nosek
náměstek ministra zdravotnictví
V Praze dne 30. 07. 2012
Věc: Stanovisko ČKS k Návrhu SZP ČR pro dohodovací řízení na rok 2013
V Návrhu SZP ČR pro dohodovací řízení na rok 2013, který je podkladem po další jednání, je v oblasti úhrad gynekologie zakotven nový princip úhrad indukovaných vyšetření, který stanoví, že tato vyšetření vykazuje indukující gynekolog a hradí je poskytovateli jiné odbornosti podle soukromé úmluvy. Indukujícímu gynekologovi mají být tyto výkony hrazeny agregovanou platbou, která bude vycházet z celostátních průměrů za výkony autorské odbornosti 208 a 816 ve výši 75% celostátního průměru a za výkony autorské odbornosti 302 a 809 ve výši 90% celostátního průměru.
S tímto návrhem zásadně nesouhlasíme z následujících důvodů:
Česká republika patří k zakládajícím zemím prenatálního ultrazvukového screeningu v Evropě a v současné době patří k zemím s nejvyšším prenatálním záchytem vrozených srdečních vad (VSV) na světě. Náš screeningový program je v zahraničí velmi ceněný a výsledky jsou průběžně publikovány v prestižních zahraničních časopisech (citace 1-3).
Za vysokou úspěšností prenatální detekce VSV v ČR stojí unikátní program, opírající se o úzkou spolupráci dětských kardiologů a gynekologů. Vysoký prenatální záchyt kritických vrozených srdečních vad v ČR má velký podíl na skvělých výsledcích české dětské kardiologie a kardiochirurgie, protože umožňuje centralizaci porodů takto postižených dětí ve FN v Motole s jejich okamžitým předáním do specializované péče Dětského kardiocentra.
Program prenatální kardiologie má i významné ekonomické dopady, ať již v důsledku ukončování těhotenství s komplexně postiženými plody, nebo pro výrazně nižší výskyt komplikací u včas diagnostikovaných a léčených pacientů.
Navržený způsob financování gynekology indukovaných vyšetření kódů:
32410 – Screeningové prenatální echokardiografické vyšetření
32420 – Specializované prenatální echokardiografické vyšetření
nebude gynekology motivovat k ověření suspektních patologických nálezů specializovaným prenatálním echokardiografickým vyšetřením prováděným dětským kardiologem a v konečném důsledku výrazně naruší systém prenatální detekce vrozených srdečních vad a dalších onemocnění srdce.
Výsledkem může být:
-
Snížená detekce komplexních a těžko léčitelných vad s následným
-
vyšším počtem novorozenců s těmito onemocněními v důsledku absence přesné diagnózy vedoucí dnes k ukončení těhotenství
-
vyšším počtem porodů kritických vrozených srdečních vad bez stanovené diagnózy s následným prodlením v léčbě, vyšší pravděpodobností vzniku komplikací a vyššími náklady
-
-
Zbytečné ukončení těhotenství při nepřesně určené diagnóze nebo jen podezření na ni
Navíc není jasné, jak budou financována specializovaná prenatální echokardiografická vyšetření indikovaná z důvodu rodinné anamnézy (nález vrozené srdeční vady v předchozím těhotenství aj.), která dnes přicházejí ke Specializovanému prenatálnímu echokardiografickému vyšetření plánovitě a elektivně bez odeslání gynekologem.
Podle údajů VZP bylo v roce 2011 provedeno 21.875 Screeningových prenatálních echokardiografických vyšetření a 8.162 Specializovaných prenatálních echokardiografických vyšetření v celkové sazebníkové ceně 18.278.030,- Kč. Tato vyšetření vedla v témže roce k 62 ukončením těhotenství z důvodu izolovaného nálezu komplexní vrozené srdeční vady bez přidružených malformací.
Průměrná cena většinou chirurgické léčby takovéto srdeční vady činí ~400.000,- Kč, tj. celkem 24.800.000,- Kč jen v novorozeneckém období, s následně generovanými dalšími náklady v řádu miliónů na jednoho pacienta. Přídatné náklady mohou v případě nefunkčnosti screeningu vzniknout také pozdním poznáním VSV a vznikem kardiogenního šoku s nutností řešení závažných léčebných komplikací.
Z uvedené přibližné kalkulace vyplývá, že prenatální kardiologický screening je v současné podobě nejen medicínsky, ale také finančně efektivní, a to i když se omezíme pouze na posuzovaní léčebných nákladů v bezprostředním novorozeneckém období.
Pokud by SZP měla zájem o kontrolu výdajů za screening jiným způsobem, než hrubě finančním - např. průběžnou kontrolou efektivity indukovaných vyšetření a celého screeningu, bude se Pracovní skupina pediatrické kardiologie při České kardiologické společnosti na tvorbě takového systému ráda podílet.
S díky za zvážení našeho stanoviska a s pozdravem,
Prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D.
Předseda Pracovní skupiny pediatrické kardiologie ČKS
Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc.
Předseda České kardiologické společnosti
cc: MUDr. Zorjan Jojko
Předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR, o.s.
Na vědomí:
Česká gynekologická a porodnická společnost
MUDr. Petr Pokorný, předseda Pracovní skupiny k SZV MZ, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Vojenská zdravotní pojišťovna
Oborová ZP zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra
Revirní bratrská pokladna
ZP Metal Aliance
ZP Škoda
Zdroj: Česká kardiologická společnost