Katastrofický růst výdajů pojišťoven po vstupu do EU nenastal
Katastrofické odhady růstu výdajů zdravotních pojišťoven po vstupu Česka do EU se zatím nenaplnily. Za osm měsíců od přistoupení Česka k unii zaplatily pojišťovny za loňské léčení zhruba 20.000 cizinců v Česku 92,5 milionu korun. Dalších asi 60 milionů daly za léčení Čechů v cizině. Tato částka však podle mluvčího Centra mezistátních úhrad Václava Janalíka není konečná, neboť vyúčtování chodí i s několikaletým zpožděním.
Pojišťovny před vstupem varovaly, že dvousetmiliardové výdaje zdravotnictví mohou stoupnout o 300 milionů až miliardu ročně. Zatím jsou výdaje u dolní hranice očekávaného růstu, v dalších letech by však podle Janalíka mohly stoupnout výrazněji - od ledna 2006 budou již všichni občané vybaveni evropským průkazem zdravotního pojištění, na který mohou péči v cizině čerpat. "Pojištěnců ze zemí EU se loni týkalo 17.656 případů. Za pojištěnce ze států, s nimiž má Česko smlouvu a sociálním zabezpečení, což jsou Chorvatsko, Srbsko a Černá Hora, Rumunsko a v prvním čtvrtletí loňska také Německo a Rakousko, byla zdravotní péče uhrazena v 2340 případech," řekl ČTK Janalík.
Mluvčí připomněl, že lidé pobývající v Česku po přechodnou dobu, především turisté a studenti, mají nárok na úhradu lékařsky nezbytné péče, aby se kvůli ošetření nemuseli vracet do vlasti dříve, než plánovali. Takových případů centrum podle Janalíka evidovalo na 6000 za 23,5 milionu korun. Nárok na zdravotní péči bez omezení mají cizí pojištěnci, kteří na území Česka bydlí. "Typicky jsou to čeští občané zaměstnaní v jiném členském státě," vysvětlil Janalík. Za tyto lidi hradily loni české zdravotní pojišťovny péči ve 14.000 případů v částce 53 milionů korun," uvedl mluvčí.
Pojišťovny hradí péči rovněž v případě, že cizinec přijede do Česka se souhlasem své zdravotní pojišťovny kvůli konkrétnímu lékařskému zákroku. "Centrum eviduje 420 těchto případů za 16 milionů korun," dodal Janalík. Pro pojišťovny ze západních zemí je to výhodné. Péče v Česku je až desetkrát levnější, takže pojišťovny ušetří. Výhodné je to i pro cizince - v ambulancích a nemocnicích se v Česku zatím nehradí žádné poplatky.
Nejčastěji loni hradily české pojišťovny péči za občany Německa - bylo to 63 procent případů za 38,5 milionu korun. Na druhém místě byli občané Slovenska, tvořili 16,3 procenta případů za 37,8 milionu korun, dodal Janalík.
Zdroj: ČTK