Kdo v Kyjově smíchá léky na nádory?
Nemocnice v Kyjově chce vybudovat moderní míchárnu cytostatik, tedy látek používaných při léčbě rakoviny, aby zlepšila péči o pacienty s onkologickým onemocněním. Kraj její záměr nejprve posvětil, ale pak od něj ustoupil.
V těchto dnech se však o míchárně cytostatik znovu jedná a krajská rada se k němu vrátí začátkem března. "Na její vybudování se složily obce z Kyjovska i Veselska a polovinu potřebné částky věnovaly nemocnici zdejší sklárny. Kraj by její vybudování nic nestálo, a tak nás nemile překvapilo, že v poslední chvíli tento záměr zastavil," uvedl kyjovský starosta František Lukl.
Připomněl, že kraj s tím nejprve souhlasil, ale potom změnil své stanovisko. Krajští radní totiž zasáhli teprve ve chvíli, když se projednávalo výběrové řízení na vybudování míchárny.
Zrušili ho. "Když jsme se to dozvěděli, zahájili jsme jednání s krajem, aby toto rozhodnutí přehodnotil," řekl Lukl a dodal, že mu chybí i vysvětlení, proč se tak stalo.
"Byly v tom odborné i ekonomické důvody," řekl včera krajský radní Oldřich Ryšavý, který má na starosti zdravotnictví.
Kvůli kyjovské míchárně se již uskutečnila schůzka s hejtmanem Michalem Haškem a mluvilo se o ní i na jednání se starosty na Kyjovsku. Výsledkem je, že kraj se míchárnou bude znovu zabývat. "Požádal jsem ředitele kyjovské nemocnice, aby nejpozději do tohoto pátku předložil koncepci onkologické péče a na jejím základě kraj tento záměr znovu posoudí," uvedl Ryšavý.
Ředitel kyjovské nemocnice Igor Kalix již dříve argumentoval tím, že míchárna zlepší péči o pacienty s onkologickým onemocněním. Upozornil také, že pokud se pro ně budou cytostatika připravovat jinde, hrozí i finanční ztráty.
"Pokud se pacient nebude cítit dobře a nedostaví se na jejich aplikaci, budou se muset léky vyhodit," argumentoval Igor Kalix. "Je pravda, že si kraj vyžádal další podklady k tomuto záměru, nechci se však k němu vyjádřit, dokud ho znovu neprojedná krajská rada," řekl včera ředitel kyjovské nemocnice.
Podle kraje by se cytostatika pro kyjovskou nemocnici měla připravovat v Hodoníně, kde byla vybudována moderní míchárna.
"Využíváme ji asi dva roky a žádné problémy s tím nemáme. Vzhledem k tomu, že je to nákladná investice, jsme ani neuvažovali o tom, že bychom si pořídili vlastní. Funguje to bez potíží. Odpoledne pošleme e-mailem požadavek, ráno ho upřesníme a za hodinu máme cytostatika tady," uvedla ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.
"Na jedné straně chápu, že si Kyjov chce pořídit vlastní, protože když je míchárna přímo v areálu, je to přece jen pružnější, na druhé straně rozumím i kraji, že necítí potřebu v zařízeních, jejichž je zřizovatelem, budovat další," dodala.
Starostové Kyjovska ovšem argumentují tím, že se na míchárnu složili a kraj by nic nestála. "Částka, která se vybrala na její vybudování, stačí," uvedl ředitel kyjovské nemocnice. O míchárně má krajská rada jednat 5. března.
Zdroj: Mladá Fronta DNES