Přeskočit na obsah

Kellner odpískal kvůli krizi boj o zdravotní pojišťovnu

Česká pojišťovna, kterou spoluvlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, definitivně vzdala svůj boj o novou zdravotní pojišťovnu. "Česká pojišťovna svoji žádost o provozování zdravotní pojišťovny stáhla," řekl HN náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.

"Veškeré aktivity se zdravotní pojišťovnou jsme zastavili. Na našem rozhodnutí se odráží ekonomická situace České republiky, ale těch důvodů je více," říká mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Kellner není první

Kellner je po Marku Čmejlovi z Appianu dalším byznysmenem, který kvůli krizi a kvůli zrušené reformě zdravotnictví couvá ze zdravotnického podnikání. Jak Česká pojišťovna, tak i Appian Group žádaly o licenci na zdravotní pojišťovnu loni v létě, kdy ještě byla velká šance, že projde sněmovnou reforma zdravotnictví. Ta počítala s privatizací menších pojišťoven a měla zároveň pojišťovnám umožnit, aby se mohly odlišovat mnohem víc než teď. Česká pojišťovna chtěla například klientům své zdravotní pojišťovny nabízet levnější povinné ručení nebo cestovní pojištění.

V létě na tom navíc bylo zdravotnictví díky přebytku 20 miliard nejlépe v historii a finanční dravci počítali s tím, že investice do zdravotnictví se jim vyplatí. Situace se ale od té doby radikálně změnila. Kvůli recesi hrozí finanční krize i ve zdravotnictví.

Své plány přehodnotil i největší zdravotnický podnikatel Tomáš Chrenek, který dal loni ze svého na rozjezd své pojišťovny Agel přes 100 milionů korun. Z obav před případnými problémy malé pojišťovny ji ale nechal raději sloučit s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP), v jejíž správní radě mají Chrenkovy Třinecké železárny velmi silný vliv.

Jediným, kdo se dnes pokouší rozjet novou zdravotní pojišťovnu, je miliardář a spolumajitel TV Prima Ivan Zach, který ovládá přes firmu GES Medical Care Zdravotní pojišťovnu Média. Licenci dostal Zach na konci letošního února a do roka bude muset získat 50 tisíc pojištěnců. Pokud se mu to nepovede, bude muset licenci vrátit. Přetáhnout ostatním pojišťovnám desítky tisíc lidí přitom nebude jednoduché.

Ministerstvo zdravotnictví chce totiž ve svém protikrizovém balíčku o stovky milionů snížit celkovou částku, kterou mohou pojišťovny použít na dětské přilby, plavenky, očkování, rovnátka a další bonusy, díky kterým si pojišťovny často přetahují své klienty. "Investice do pojišťovny je v této době velkým rizikem. Nikdo nedokáže říct, jak se bude systém zdravotního pojištění vyvíjet," připomíná šéf pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

VZP hrozí minus

Finanční situace ve zdravotnictví se letos v každém případě zhorší. Podle nejnovějšího odhadu ministerstva zdravotnictví hrozí pojišťovnám kvůli vyšší nezaměstnanosti a málo rostoucím platům oproti loňským propočtům výpadek příjmů 13 miliard. Tento odhad by se naplnil, pokud by ekonomika letos poklesla o 3,5 procenta.

Přesně takový pokles přitom Česku pro letošek předpovídá Mezinárodní měnový fond.

"Pokud ze zdravotnictví oproti původním předpokladům vypadne 13 miliard, tak například VZP by se už letos mohla dostat do mírného minusu, který by ale zatím pokryla mírným posunutím splatnosti faktur," říká náměstek Pavel Hroboň.

HN, Petr Vašek

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…