Přeskočit na obsah

Kladno se musí domluvit s krajem, kde vznikne zubní pohotovost

Kladno se musí domluvit se Středočeským krajem na tom, kde ve městě vznikne zubní pohotovost. Hejtmanství chce zřídit pohotovost v oblastní nemocnici, město ale počítá s vybudováním kliniky pro vzdělávání zubních lékařů, která by pohotovost provozovala v bývalých kasárnách v ulici Sportovců. Vytvořit ve městě dvě zubní pohotovosti - jednu v nemocnici a druhou v kasárnách - by nebylo šťastné, řekl novinářům primátor Dan Jiránek.

Podle něj tak bude město nyní muset jednat s krajem o tom, kde bude pohotovost provozována. Primátor by nyní jako jednodušší variantu viděl umístění pohotovosti do budovy kasáren. Poukázal na možnost snadného parkování i na to, že kvůli uzavření rozdělovského mostu bude do nemocnice komplikovanější doprava. "Z dlouhodobého pohledu je ale pro lidi asi jednodušší, pokud si najdou cestu do nemocnice," připustil.

Na klinice pro vzdělávání zubních lékařů, která má vzniknout v kasárnách, by si mohli doplňovat své znalosti odborníci z celého Středočeského kraje a z Prahy. Její součástí má být výhledově i vysoká škola. Kliniku by provozovala soukromá společnost a městu by platila symbolické nájemné jednu korunu ročně. Výměnou by za to měla zajišťovat zubní pohotovost.

Mluvčí hejtmanství Martin Kupka ČTK řekl, že prostor pro jednání s Kladnem o této otázce určitě je. "Pokud se spojení kraje a města podaří, tak kraj říká ano," dodal.

Po nedávném zrušení zubní pohotovosti v Mladé Boleslavi musejí jezdit Středočeši večer či o víkendech s bolavým chrupem do Prahy. Už dříve zanikla zubní pohotovost v Kolíně, Příbrami a Kladně. Krajská rada proto minulý týden schválila vyčlenění deseti milionů korun na vybavení stomatologických ordinací pohotovostní služby ve všech pěti oblastních nemocnicích, tedy v Mladé Boleslavi, Kolíně, Příbrami, Kladně a Benešově. "Zároveň jednáme se stomatologickou komorou, aby tento záměr kraje podpořila," dodal Kupka. Problém totiž podle něj představuje hlavně to, že zubní lékaři nechtějí pohotovost sloužit. Nyní ale budou mít kvalitní zázemí a hejtmanství je chce přimět k tomu, aby si pohotovostní služby rozdělili, dodal mluvčí.

"Problém není ve financování a provozu ordinace, problém je personální, to znamená ochota stomatologů sloužit pohotovost," potvrdil náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek. Podle Jiránka se tento problém týká hlavně velkých měst. Kde je zubních lékařů jen několik, tam si služby snáze rozdělí, míní.

V krajském rozpočtu bylo letos pro zdravotnictví vyčleněno 220 milionů korun, po schválení závěrečného účtu za loňský rok byla suma zvýšena ještě o dalších 30 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…