Klaus podepsal protikuřácký zákon
Za čtyři měsíce začnou platit nová pravidla pro kuřáky a prodej alkoholu. Takzvaný protikuřácký zákon dnes podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Petr Hájek. Odpůrci kouření jsou s novou normou nespokojeni. Soudí, že mnoho neřeší a v některých oblastech současná omezení naopak spíš zmírňuje. Například kouření v restauracích zákon nezakazuje a povoluje například prodej desetistupňového piva při sportovních akcích. Sněmovna zákon přijala přes nesouhlas Senátu v polovině srpna. U poslanců se za přijetí normy přimluvila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD). Jde podle ní o kompromis a těžko lze očekávat, že bude vyhovovat všem.
Zákon zakazuje kouření ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na nástupištích a dalších veřejně přístupných místech. Třeba v kinech a divadlech by si však lidé mohli zapálit ve vyhrazených a řádně odvětraných prostorech. Na většině uvedených míst podle kritiků normy platí podobná omezení již dnes. Podle lidoveckého poslance Josefa Janečka navíc zákon na rozdíl od současnosti umožňuje, aby se v restauracích kouřilo i v době podávání hlavních jídel. Norma počítá i s tím, že lidé, kteří jsou "zjevně" pod vlivem alkoholu nebo jiných drog a ohrožují sebe či okolí, nesmějí nejen do tramvaje či autobusu, ale ani na zastávku.
Například podnikateli, který prodá tabák či alkohol člověku mladšímu 18 let, má hrozit až 50.000 korun pokuty, pokud se prohřešku dopustí firma, může zaplatit až půl milionu. Zákon počítá se zákazem prodeje menšího balení cigaret než po dvaceti kusech. Z pultů by tedy měly zmizet krabičky s deseti cigaretami.
Zákon také ukládá krajům, aby zřizovaly protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice, případně jejich provozování zajistily smluvně. Mají být umístěny tak, aby se do nich v daném regionu dalo dojet do 45 minut. Zřizování stanic krajům ukládá i zákon z roku 1989, který má nová norma nahradit.
Spotřeba cigaret v ČR se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Konzumace alkoholu v v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997. Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech.
Zdroj: ČTK