Přeskočit na obsah

Klause jsme svrhnout nechtěli, vysvětlil Stránský

Jako lékař spatřuji u Václava Klause narcistické sklony, jako občan vidím problémů daleko více, uvedl v pořadu ČT Hydepark Martin Jan Stránský.

Věci veřejné by rády na post ministra zdravotnictví nominovaly Jana Martina Stránského. Partaj tak sleduje jeden z bodů svého programu, podle kterého chce do vlády nominovat na některé posty nikoli politiky, ale odborníky.

Velká část diváckých dotazů směřovala na kauzu s Lisabonskou smlouvou, kdy se prý měla jistá skupina lékařů právě kolem doktora Stránského pokusit o zbavení prezidenta Václava Klause svéprávnosti.

Sám lékař to ostře popřel, šlo podle něj pouze o obecnou debatu o prezidentově psychologickém profilu, konkrétní kroky nikdo nezvažoval. Nicméně dodal, že jako lékař spatřuje v prezidentově chování jisté znaky narcismu, jako občanovi mu pak vadí chybějící nestrannost Václava Klause. „Prezident by měl spíše spojovat, než rozdělovat," vysvětlil svůj postoj Stránský v České televizi.

Aukce na léky, eutanazie

Co se týče ostatních bodů programu, Věci veřejné by rády zavedly veřejné aukce na nákup léků pro zdravotnická zařízení a také prosadily reformu vzdělávání lékařů. Navíc hodlají razit právo pacienta na důstojnou smrt, jinými slovy eutanazii.

K tomuto Martin Stránský jako lékař doplnil, že k dobrovolnému ukončení života dochází i dnes, ovšem děje se tak s ohromným rizikem postihu pro lékaře, který tak pacientovi pomůže.

Poplatky zachovat, ale upravit

Věci veřejné chtějí zrušit třicetikorunový poplatek za každou položku na receptu. Stránský s tímto krokem souhlasí, ovšem ostatní poplatky, například za návštěvu lékaře či pohotovosti, bude nutné pravděpodobně ponechat.

Kandidát na křeslo ministra zdravotnictví vysvětlil, že peníze vybrané na regulačních platbách celému podfinancovanému resortu významně pomohly, navíc Češi jsou rekordmani v počtu návštěv lékaře, což se právě poplatky podařilo částečně omezit, upozornil.

Transparentní účtování výkonů

Na závěr pořadu Stránský doplnil, že by v případě svého angažmá ve vládě chtěl prosadit systém účtování za diagnózu, stávající platby pojišťoven za každý úkon nahrávají nepoctivému vykazování provedených zákroků.

S tím úzce souvisí i plán VV sloučit všechny zdravotní pojišťovny do jedné, což by podle Martina Jana Stránského mohlo fungovat, nutné ale je, aby se takový subjekt zaměřil na kontrolu kvality poskytované péče.

Debatu doktor Stránský, který se narodil v New Yorku a  dlouhodbě žil v USA, uzavřel ujištěním voličů, že se nemusí bát soukromého kapitálu ve Věcech veřejných. V zahraničí jde prý o běžný model, který nijak neohrožuje demokracii.


Parlamentní listy, jac

související články ZDE, ZDE

Zdroj: Parlamentní listy

Sdílejte článek

Doporučené