Klec? Jen pokud nelze jinak
Kontroverzní klecová lůžka tu podle slov ředitele Vladislava Žižky používají jen v nejnutnějších případech. Snaží se tu také snižovat počet pacientů na pokoji. Areál se v poslední době modernizuje.
Nerozbitná okna, která se otevírají jen na klíč, stoly přišroubované k zemi. Vše, o co by se mohl někdo zranit, je zakryté. Tak vypadá oddělení pro mentálně postižené pacienty Psychiatrické léčebny v Dobřanech u Plzně. Mají tu i klecová lůžka pro nejtěžší případy. I když mnohem méně než dřív. V areálu je jich devět, ještě před několika lety se využívalo zhruba 170 takových lůžek. Lékaři už je používají jen pro nejtěžší případy. Na oddělení je asi dvacet pacientů, věk a stupeň jejich postižení se dá stěží odhadnout. Jedná se o uzavřený prostor, pacienti se odsud nemohou dostat sami ven, jsou zamčeni. Taková oddělení jsou zpravidla přijímací či taková, kde hrozí útěky či možnost zranění.
V pokoji se třemi klecovými a několika dalšími lůžky hraje uklidňující hudba, na klecových postelích leží nemocní lidé schoulení do klubíčka. Těžko říct, do jaké míry vnímají okolí.
"Někdy nestačí jen zamknout" Ani ředitel léčebny není zastáncem omezovacích prostředků, v některých případech ale podle něj není jiná volba. Někdy stačí zamknout vchodové dveře, v jiném případě to musí být izolovaný pokoj či vyšší dávka uklidňujících léků. "Pokud takové opatření neuděláte, ohrožujete pacienta víc, než v případě opačném. Z medicínského hlediska se vždy jedná o dobu nezbytně nutnou," dodává ředitel léčebny Vladislav Žižka. "Samozřejmě platí, že čím méně omezovacích prostředků se používá, tím je to lepší," dodává.
Tato část léčebny není jediná, kterou navštěvujeme. Dostaneme se i na moderně rekonstruovaná příjmová oddělení. "Byla jsem už několikrát na psychiatrii v Plzni, tady mi to pomáhá mnohem víc," tvrdí čtyřicetiletá Jana, která od svých 13 let trpí maniodepresivní psychózou.
Na oddělení leží už dva týdny a zřejmě další týden tu ještě zůstane. Péči i prostředí si nemůže vynachválit. Jana má štěstí, je v té části, která patří k těm nejlepším. "Zhruba třetina areálu je na úrovni, jakou bychom si představovali. Na zbytku pracujeme, ale samozřejmě to není záležitost krátké doby," konstatuje Žižka. Ubytování je zde ve dvou- až třílůžkových pokojích, ke kterým patří vlastní sociální zařízení.
V dobřanské léčebně se snaží snižovat počty pacientů na pokojích. Nyní je na jednom maximálně deset lidí. To by se mělo v budoucnu změnit. Léčebna má nyní kapacitu 1260 lůžek, část areálu je v přestavbě. "Pokud započítáme veškerý personál, včetně technických a hospodářských služeb, je poměr zaměstnanců a pacientů jedna ku jedné. Nejvíce je tady středního a nižšího zdravotnického personálu, samozřejmě tady máme i dostatek psychiatrů a psychologů," říká ředitel. Pacientům je k dispozici zubař, obvodní lékař, ortoped, pravidelně sem dojíždí také chirurg, gynekolog, oční lékař i patolog.
Nejvíce pacientů odborná terminologie řadí k tzv. gerontopsychiatrickým, převažuje mezi nimi demence, zpravidla Alzheimerova choroba a jí podobné formy onemocnění. Hodně lidí přichází se závislostmi, zejména na alkoholu. Objevují se i jiné závislosti, nově například na hracích automatech. Někteří pacienti trpí smíšenými psychózami nebo depresivními stavy.
V posledních letech evidují psychiatři nárůst závislostí, depresivních, panických a úzkostných stavů. "Změnil se u nás životní styl, stali jsme demokratickým státem s různými právy a svobodami, máme možnost cestovat, zvyšuje se životní tempo. Má to ale i stinnou stránku, lidé se také dostanou snáze ke drogám a dalším nástrahám," vysvětluje Vladislav Žižka.
Pacienti zůstávají v léčebně průměrně 125 dní. Je zde ale i muž, který zde pobývá již 18 let, má nařízenou ochrannou léčbu a kvůli vysoké nebezpečnosti není možné jej propustit. * O léčebně Psychiatrická léčebna v Dobřanech byla postavena před 129 lety. Na 43 hektarech se nachází 20 budov. Během posledních šesti let se postavily čtyři nové budovy. Kromě pavilonů je zde mimo jiné prodejna potravin, kulturní dům, ústavní katolický kostel, sportovní areál, odborná a pacientská knihovna, kuchyně, byty pro personál.
Zdroj: Mladá Fronta DNES